Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Zájezd Rakousko
25. - 26. června 2005

Ve dnech 25. až 26. června 2005 se uskutečnil tématický zájezd na MVE do Rakouska.

V pátek 24. 6. 2005 jsme se sešli v penzionu Horní mlýn v Herbertově u Vyššího Brodu, kde jsme spali před výjezdem do Rakouska.

V tomto penzionu jsme si prohlédli MVE s instalovaným výkonem cca 300 kW, dále systém vytápění penzionu tepelnými čerpadly a ohřev užitkové vody solárním systémem. Dále jsme zvládli prohlídku kláštera ve Vyšším Brodě i s její MVE. Pak jsme pokračovali prohlídkou VE Lipno, včetně návštěvy podzemí.

Po večerním posezení a krátkém noclehu jsme v sobotu ráno autobusem vyrazili do Rakouska k prohlídce soustavy vodních děl Glockner – Kaprun. Tuto soustavu tvoří hlavně tři vodní nádrže ve výši kolem 1620 – 2036 m. n. m. se systémem tunelů, které zachycují vodu z tajících ledovců této části Alp o rozloze cca 170 km2. Voda je využívána v přečerpávající VE 112 MW a v průtočné VE 220 MW (H 858 m, Qmax 32,5 m3/s).

Po noci strávené v hotelu Hubertushof v Zell am See jsme dále pokračovali prohlídkou Krimmleských vodopádů – největších (?) v Evropě. Množství několika m3 vody za sekundu řítících se z asi 300 m výšky na nás všechny udělalo velký dojem.

Při zpáteční cestě do vlasti jsme se zastavili na exkurzi na MVE Grusmuhle u Lince. Tento objekt by mohl být vhodnou inspirací pro některé naše členy, jak využít objekt starého mlýna. Majitel této lokality pan Ing. Priesner přebudoval budovu bývalého mlýna na penzion pro seniory, kde má 11 garsonek. Turbína vyrábí elektřinu (cca 32 kW) a pohání dvě tepelná čerpadla. Jedno pro vytápění objektu, druhé pro ohřev užitkové vody.

Velmi zajímavou informací pro nás všechny byla rakouská výkupní cena elektřiny. Pan Priesner má čtyři výkupní tarify (dva letní a dva zimní) a v tom nejvýhodnějším zimním dostává cca 4 eurocenty za dodanou kWh (cca 1,20 Kč!). Nicméně na přebudování tohoto objektu pan Piesner obdržel státní dotace v celkové výši 60 procent z pořizovacích nákladů.

Zájezd do Rakouska jsme ukončili opět noclehem v penzionu Herbertov.

Závěrem mohu konstatovat, že dle reakcí účastníků se zájezd vydařil a všichni byli spokojeni. Důležité také bylo, že se nám až na sobotní večer vydařilo počasí. Předběžně jsme se s účastníky tohoto zájezdu dohodli, že v příštím roce bychom chtěli podobný tématický zájezd zopakovat, tentokrát do Polska.

Pavel Štípský