Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

ČEZ dál investuje do obnovitelných zdrojů,
v Německu kupuje více než desítku větrných turbín

22. června 2017 • 11:16

Energetická skupina ČEZ koupila v Německu dalších 14 větrných tur­bín. Všechny jsou rozmístěné na území spolkové země Po­rý­ní-Falc a jsou již v provozu. Výši transakce firma nesdělila.

Turbíny o celkovém instalovaném výkonu 35,4 megawattu (MW) kou­pil ČEZ od německé spo­leč­nos­ti KGAL. Ta je subjektem v oblasti aktiv a investic, spe­cia­li­zu­je se na investice do ne­mo­vi­tos­tí a obnovitelných zdrojů.

„Další velkou akvizicí na ně­mec­kém trhu obnovitelných zdro­jů energie pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o dodatečné tři miliardy korun. Naše větrné elektrárny v Německu vyrobí nyní více než 280 giga­watt­hodin elektřiny ročně, a pokryjí tak spotřebu 120 tisíc domácností,“ uvedl dnes ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.

ČEZ podle něj i nadále zajímají už postavené větrné parky na pevnině i na moři, stejně jako projekty ve fázi rozvoje.

Do německé větrné energetiky ČEZ vstoupil loni v prosinci. Nejprve převzal do užívání větrný park na ji­ho­zá­pa­dě země o celkovém vý­ko­nu 12,8 MW, následovalo dalších 35 větrných turbín o celkovém instalovaném vý­ko­nu 85,25 MW.

Celkový instalovaný výkon ČEZ v německých obnovitelných zdrojích činí nyní podle Schreiera téměř 135 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Naposledy na začátku června koupil ČEZ od developerské společnosti ABO Wind devět větrných farem v še­sti regionech Francie v pokročilé fázi příprav ke stavbě. Schreier tehdy uvedl, že během pěti let může ČEZ ve Francii v rámci tohoto projektu vlastnit až 100 MW instalovaného výkonu.

Ing. Jan Bouška dle údajů z webu E15.cz Průmysl a energetika