Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Americká společnost Tesla oficiálně zahájila
provoz bateriového systému v Mira Loma v Kalifornii


JB Straubel, technický ředitel Tesly, představuje bateriový systém v Mira Loma (zdroj: theguardian, fotograf: Katie Fehrenbacher)
Lithium-iontové úložiště má instalovaný výkon 20 MW, který dokáže při plném nabití po­sky­to­vat po dobu čtyř hodin. Systém umožní lepší začlenění obnovitelných zdrojů do sítě a také pokrytí špičkové spotřeby elektrické energie. Zástupci společností Tesla a Southern Ca­li­for­nia Edison (SCE), v pondělí oficiálně přestřihli pásku v největším bateriovém úložišti na svě­tě.

Celkem 16 tisíc lithium-iontových bateriových článků Powerpack může dodat do sítě výkon až 20 MW a má kapacitu 80 MWh – z ma­xi­mál­ního nabití tedy dokáží baterie dodávat ma­xi­mál­ní výkon po dobu čtyř hodin.

Technický ředitel společnosti Tesla JB Straubel řekl: „Zásobníky jsou dílkem, který síti chyběl již od jejího počátku, díky této technologii jsme se dostali do bodu, kdy můžeme elektřinu skladovat a využívat obnovitelné zdroje energie – jako jsou solární a větrné elektrárny – k pokrytí spotřeby během delší části dne“.

Kromě Tesly staví v Kalifornii dokonce výkonově ještě větší projekt (37,5 MW) společnost AES Energy Storage, která má do roku 2020 v plánu postavit i 100 MW úložiště.

Zdroj OENERGETICE.CZ >>>