Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Největší bateriové úložiště na světě
bude v Jižní Austrálii


Vizualizace projektu bateriového úložiště v Jižní Austrálii
Americká společnost Tesla získala v Jižní Austrálii zakázku na výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci vyřešit tamní problémy s výpadky elektřiny. Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk dnes potvrdil slib, že pokud baterie nebude hotova během sta dnů, nebude za ni podnik požadovat žádné peníze. Náklady na projekt společnost nezveřejnila. Musk nicméně uvedl, že pokud by firma nedokázala baterii včas dokončit, stálo by ji to minimálně 50 milionů dolarů (více než miliardu Kč).

Baterie se bude nabíjet elektřinou z větrné farmy francouzské společnosti Neoen. Uloženou energii pak bude dodávat do sítě v době zvýšené spotřeby elektřiny. Jižní Austrálie se potýká s výpadky v dodávkách elektřiny v důsledku přechodu od uhelných elektráren k větrným zdrojům, jejichž produkce je méně stabilní.

Baterie bude mít podle společnosti Tesla výkon 100 MW, kapacitu 129 MWh a dokáže pokrýt spotřebu zhruba 30 000 domácností. Musk podle serveru CNET chce, aby se baterie stala „turistickou destinací“. „Budeme ji chtít udělat tak, aby vypadala dobře,“ uvedl šéf Tesly. Dodal, že baterie by mohla mít podobu „pěkně uspořádaných bílých obelisků“. Musk je známý stanovováním ambiciózních cílů, které se často nepodaří splnit.


Akumulátory Tesla v jižní Kalifornii jsou schopny
napájet zhruba 15 000 domácností po dobu přesahující čtyři hodiny
Sebevědomí Tesly ve schopnost vyřešit vý­ko­no­vé nedostatky v rozvodné sítě je podpořeno jejím úspěšným dokončením podobného úkolu v Jižní Kalifornii. Vloni zde společnost postavila 80 MWh baterií do 90 dnů po té, co musela být uzavřena elek­trár­na nedaleko Los Angeles z důvodu úniku metanu. Akumulátory Tesla v jižní Kalifornii jsou schopny napájet zhruba 15 000 domácností po dobu přesahující čtyři hodiny.

Zdroj: oenergetice.cz