Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Muskovi vyšla sázka s Austrálií.
Tesla dokončila stavbu největší baterie na světě včas

Na našem webu jsme upozornili dne 25. 9. 2017 na výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě na jihu Austrálie. V neuvěřitelně krátkém termínu se podařilo dokončit americké společnosti Tesla výstavbu.

Největší lithium-iontová baterie na světě má pomoci vyřešit problémy s výpadky elektřiny na jihu Austrálie v důsledku přechodu od uhelných elektráren k větrným zdrojům, jejichž produkce je méně stabilní. Baterie při výkonu 100 MW s kapacitou 129 MWh tak uskladní dostatek energie na pokrytí spotřeby zhruba 30 000 domácností po dobu přibližně jedné hodiny. K rozvodné síti bude připojena v příštích dnech.

Když šéf Tesly Elon Musk zakázku v červenci získal, prohlásil, že nedokáže-li ji dokončit do 100 dnů od pod­pi­su smlouvy, dá jí Austrálii zadarmo. Smlouva byla podepsána 29. září. Společnost tak zřejmě splní termín dokončení projektu, kterým je 1. prosinec. Baterie bude připojena k síti ve větrné farmě fran­couz­ské společnosti Neoen.


Největší bateriový systém na světě 100 MW/129 MWh

Jižní Austrálie se stává domovem největšího Li-Ion akumulátoru díky historické dodhodě mezi firmami Tesla, Neoen a vládou Jižní Austrálie. Do 129 MWh akumulátoru se bude ukládat energie získaná z větru od francouzské společnosti Neoen's Hornsdale Wind Farm v Hornsdale u Jamestownu.