Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

E.ON
v Mydlovarech dokončuje bateriové úložiště za 24 milionů Kč

Energetická společnost E.ON ČR dokončuje v Mydlovarech na Českobudějovicku bateriový systém pro ukládání energie. Fungovat by měl v lednu. Jde o investici za 24 milionů Kč, společnost využila dotaci. Kapacita úložiště je jedna megawatthodina (MWh), bude-li provoz úspěšný, může se rozšířit až na deset MWh. ČTK to řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Je to podle něj první instalace s touto kapacitou v ČR. Baterie bude v areálu teplárny.

V těchto týdnech energetici dokončují zapojení. Dodavatelem je společnost Siemens, vyvinula technologii.

„Jde o kontejnerové řešení Siestorage, které snižuje náklady na stavební část a rozsah montážních prací na místě je rovněž minimální. Siestorage dovede obnovit dodávky elektrické energie nezávisle na ostatních zdrojích (…), může významně přispět ke zvýšení nezávislosti dodávek v lokálních či autonomních sítích a k vyšší spolehlivosti elektrické sítě ve městech. Toto úložiště společnosti dovolí reagovat na přebytek či nedostatek energie v reálném čase, tedy mnohem efektivněji,“ řekl Vácha.

Tato aktivita navazuje na uskutečněné projekty mateřské společnosti E.ON v Německu. Jedním z nejstarších je velkokapacitní akumulace, kterou zajišťují dvě bateriové jednotky na severoněmeckém ostrově Pellworm, jež koncern provozuje od roku 2014.

Stabilizují distribuční síť na ostrově a umožňují lépe využívat energii z místních obnovitelných zdrojů. Nyní skupina E.ON instaluje baterii o kapacitě 10 MWh v anglickém Sheffieldu.

Bateriový systém pro ukládání energie chystá i ČEZ, příští rok ho začne stavět v Tušimicích na Chomutovsku, spustit ho chce na přelomu let 2018 a 2019.

„Měl by mít kapacitu více než jedna megawatthodina,“ řekl ČTK za skupinu ČEZ Martin Schreier.

Podobné zařízení dokončuje firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Zdroj úryvku z článku 2017-11-27: oenergetice.cz ČTK