Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Křetínského EPH
koupil dvě elektrárny na biomasu v Itálii


EP Produzione Ost
Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v Itálii dvě elektrárny spalující bio­ma­su, Biomasse Italia a Biomasse Crotone, vlastněné rovným dílem firmami Bioenergie a Api Nòva Energia. EPH se tak stal lídrem vý­ro­by elektřiny z biomasy v Itálii, uvedla v pátek společnost v tiskové zprávě. Cenu trans­akce nesdělila.

EPH prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Produzione už v Itálii kontroluje šest elektráren s celkovým instalovaným vý­ko­nem 4,3 GW. Holding potvrdil zájem do ital­ské energetiky dál investovat.

"Na rozdíl od ostatních obnovitelných zdrojů umožňuje biomasa řízenou výrobu elektrické energie, nezávislou na slunečním svitu či síle větru. Elektrárny tím přispívají ke stabilitě a bezpečnosti celého systému, to vše při udržení za­měst­na­nosti. Biomasa by navíc mohla být nejlepším zdrojem, který umožní vyřadit z provozu uhelné elektrárny, což předpokládá italská národní energetická strategie. Tento předpoklad se už prokázal ve Spojeném království a v Dánsku," uvedl ředitel pro rozvoj podnikání EPH Marco Arcelli.

Transakce je součástí strategického plánu skupiny, založeného na rozšiřování portfolia na evropského trhu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Celkově jde o druhou investici do energetického využití biomasy po britském projektu Lynemouth, kde EPH dokončuje přestavbu původně uhelné elektrárny právě na spalování biomasy. Elektrárna Lynemouth s instalovaným výkonem 400 MW bude po uvedení do provozu jedním z největších zařízení na výrobu elektřiny z biomasy na světě.

Ve čtvrtek EPH oznámil, že konsorcium, jehož je součástí, koupí od německých firem RWE a EnBW jejich po­dí­ly ve druhé největší elektrárně v Maďarsku Mátrai Erömü a dolech na lignit.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Většinovým vlastníkem EPH je podnikatel Daniel Křetínský. Pátý nejbohatší Čech je mimo jiné také spolumajitelem fotbalové Sparty Praha. Přes odpadovou firmu AVE také vlastní pětinový podíl v Pražských službách, o který usiluje město.

Zdroj úryvku z článku 2017-12-15: novinky.cz