Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Největší úložiště energie v Česku.
E.ON začíná testovat nový systém baterií


Zařízení se nachází uvnitř kontejneru v Mydlovarech na Českobudějovicku.
Autor: Petr Lundák, MF DNES
Energetická společnost E.ON uvedla v Mydlovarech na Českobudějovicku do zkušebního provozu velkokapacitní systém pro ukládání energie. Bateriové úložiště má kapacitu až 1,75 MWh, firma uvádí, že momentálně jde o nejvyšší kapacitu v ČR.

Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie 100 rodinných domů. E.ON ji ale využije k tomu, aby kompenzoval odchylky obchodníka s elektrickou energií. Uvedla to mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

Když bude provoz úspěšný, může se kapacita úložiště rozšířit až na deset MWh. Cílem projektu E.ON je vyzkoušet si v praxi další technické možnosti - rychlost reakce, kapacitu a vliv na síť. „Naše poznatky by mohly významně přispět v diskusi o legislativních změnách týkajících se baterií. Současná legislativa totiž s podobnými zařízeními nepočítá,“ řekl generální ředitel E.ON CZ Martin Záklasník.

Na vyrovnávání odchylek mezi nasmlouvaným odběrem a dodávkou elektřiny vynakládá ročně E.ON stovky milionů korun. Manažer strategických projektů E.ON Michal Jurík řekl, že během roku eviduje firma v síti stovky hodin, kdy je odchylka v řádech desítek až stovek MWh. Využít lithioiontovou baterii lze podle něj i v krizových situacích, jako je blackout. Zařízení dodala společnost Siemens, v Evropě vytvořila 20 podobných úložišť.

„Doufám, že nám vydrží aspoň deset let,“ řekl o baterii Jurík. Zařízení je projektováno na životnost 20 let, garantováno je 6000 cyklů.

Úložiště v Mydlovarech navazuje na aktivity mateřské společnosti E.ON v Evropě. Jde o investici za 24 milionů korun. Baterie je v areálu teplárny.

Zdroj úryvku z článku 2018-02-12: ČTK