Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Český bateriový startup uspěl v mezinárodní soutěži

Společnost OIG POWER s.r.o., která vyrábí bateriové systémy pro domácnosti a firmy, v rámci soutěže Quality Innovation Awards 2017 převzala ve španělském Bilbau cenu Quality Innovation Prize v kategorii Business Innovations mikropodniků a startupů. Výjimečnost ocenění kromě důrazu na vysokou kvalitu a zcela inovativní přístup zpracování prezentovaného produktu podporuje také fakt, že v celé desetileté historii soutěže se podařilo uspět české společnosti teprve podruhé. Letos se OIG POWER s.r.o. se svým systémem CES BATTERY BOX musela prosadit v mezinárodní konkurenci 431 firem ze 13 zemí světa. Toto unikátní řešení znamená významný posun na cestě k energetické soběstačnosti domácností a firem.

Řešení pro energetickou soběstačnost

Systém propojuje výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů s jejím skladováním, a především možností řídit její spotřebu a využívat ji k fungování všech elektrických spotřebičů v objektu. Díky tomuto chytrému řízení dochází k maximálnímu využití energie, kterou si majitel domu vyrábí ze solárních panelů. V případě běžného rodinného domu tak lze dosáhnout velké míry nezávislosti na distribuční síti, což znamená nejen významnou úsporu v nákladech na elektřinu ale i jistotu vlastního zdroje energie při výpadku sítě.

Řízení spotřeby přes aplikaci

CES BATTERY BOX je kombinací ostrovního, nezávislého systému s klasickou fotovoltaickou elektrárnou a má vlastní bateriovou banku. Ukládání vyrobené energie do bateriové banky představuje optimální způsob hospodaření s vlastní vyrobenou solární energií, kterou pak lze využít v domácnosti v jakoukoli požadovanou dobu, nikoli jen v čase probíhající výroby.

V třífázovém provedení pro rodinné domy a firmy má systém velikost zhruba jako lednička. „Naším cílem je přispět k nezávislosti lidí na okolním prostředí. Většina z nás energie řeší jen v momentě, kdy nesvítí nebo netopí z důvodu havárie, anebo když jim přijde účet za energie. S naším produktem nebudete v ideálním případě řešit už ani jednu z těchto dvou věcí a budete víceméně nezávislí na svém okolí, alespoň co se elektrické energie týče. Ovládání lze snadno provést přes aplikaci v mobilním telefonu,” vysvětluje Martin Kuba, bývalý ministr průmyslu a obchodu, jehož skupina OIG je většinovým vlastníkem startupu OIG POWER, vyrábějícího systémy CES BATTERY BOX.

Potenciál v průmyslu i domácnostech

Systém je odpovědí na hlavní problém rozvoje malých solárních zdrojů, tedy schopnost ukládat a spotřebovávat energii v čase, kdy ji potřebujeme, a nejen, když svítí slunce. V Česku má CES BATTERY BOX za sebou první úspěšné realizace v rodinných domech i v průmyslové oblasti.

V průmyslu již byly realizovány úspěšné pilotní projekty a na základě nich registruje firma OIG POWER poptávku například v plynárenském průmyslu, vodárenství nebo u strategických produktovodů, kde je CES BATTERY BOX ideální jako zdroj elektřiny pro různá zařízení.

„Máme za sebou už řadu úspěšných instalací u rodinných domů, kde vidíme obrovský potenciál, stejně jako u malých firem. Výhradní zastoupení pro náš BATTERYBOX v rámci České a Slovenské republiky získala společnost ČEZ,“ dodává Martin Kuba. Na pořízení systému je navíc možné získat dotace v programu Nová zelená úsporám.

Také EU deklaruje, že je připravena rozvíjet tyto decentralizované obnovitelné zdroje rozsáhlými dotačními programy a očekává se, že na tyto zdroje bude v nejbližších letech klást mimořádný důraz. Další slibné trhy pro CES BATTERY BOX jsou i mimo EU, například v USA, kde už jsou malé fotovoltaické elektrárny nainstalovány po tisících.

Zdroj úryvku z článku 2018-02-09: SolárniNovinky.cz