Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Hluboké mrazy vyhnaly spotřebu elektřiny na rekordní hodnotu, zatížení české sítě 28. 2. 2018 přesáhlo 12 000 MW

Česká elektrizační síť dnes dopoledne kvůli mrazům překonala rekordní zatížení. ČTK to sdělila mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová. Průměrná hodinová hodnota zatížení soustavy podle ní mezi 09:00 až 10:00 činila 11 968 MW, čímž byl překonán úterní rekord 11 946 MW. Okamžité hodnoty pak podle Klímové překračovaly v některých časových intervalech dnešního dopoledne hodnotu 12 000 MW. Šlo tak o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.

Spotřebu elektřiny podle ní kromě průmyslových provozů v plném provozu ovlivňuje topení, které v mrazivých dnech běží většinou naplno.

„Pokud úterní historické okamžité spotřeby atakovaly dopoledne hranici 12 000 MW, pak týden předtím v úterý to bylo na úrovni 11 200 MW, tedy o 800 MW méně. To je výkon velké uhelné elektrárny – Dětmarovice nebo Tušimice II,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V zimě je podle něj spotřeba elektřiny vždy výrazně vyšší než v létě, a to zhruba o třetinu.

„I když v Česku jen několik procent domácností topí elektřinou, projeví se vyšší spotřeba především u podniků. Na růstu spotřeby se významně podílí mimo jiné sklady, které rostou kolem velkých měst,“ uvedl.

Jeden stupeň Celsia směrem dolů podle mluvčího zvyšuje aktuální spotřebu o zhruba 70 MW, tedy o 0,5 procenta.

„Jde o průměr, který během dne velmi kolísá a někdy dosáhne hodnot až třeba 150 MW. To platí ale do úrovně zhruba minus deset stupňů, pak již se větší mrazy příliš neprojevují,“ dodal Kříž.

Zdroj úryvku z článku 2018-02-28: oenergetice.cz