Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Ve Velké Británii
otestují největší větrnou turbínu na světě

General Electric uzavřela dohodu o testování své největší větrné turbíny v Británii. Jedná se o pětiletý kontrakt a testovat se bude turbína Haliade-X o výkonu 12 MW. Toto rozhodnutí pouze utvrzuje roli Británie na poli vývoje a testování technologií z oblasti větrné energetiky.

Zpravodajský portál Reuters informoval o prohlášení společnosti General Electric. Americký konglomerát General Electric (GE) se chystá testovat největší větrnou turbínu na světě na severovýchodě Anglie.

GE Renewable Energy, sekce americké společnosti specializující se na obnovitelné zdroje, podepsala s britskou vládou podporovanou společností Offshore Renewable Energy Catapult pětiletý kontrakt na testování turbíny Haliade-X 12 MW v anglickém městě Blyth. Obří větrné turbíny, jejichž lopatky budou měřit 107 metrů, budou dosahovat do výšky 260 metrů. S výkonem 12 MW by jedna turbína měla v běžných oblastech Severního moře ročně vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie.

„Toto je důležitá dohoda, protože nám umožní mnohem rychleji otestovat turbínu Haliade-X tím, že ji vystavíme kontrolovanému a extrémnímu prostředí,“ prohlásil k dohodě John Lavelle, prezident a CEO sekce Offshore Wind u GE Renewable Energy.

Tato dohoda hraje do karet i Británii, která se chce stát světovým lídrem v technologiích spojených s větrnými elektrárnami. Dle různých odhadů by instalovaný výkon v britských offshore větrných elektrárnách mohl do roku 2030 až pětinásobně vzrůst na hodnotu 30 GW.

Závazek veřejně podpořil i britský ministr pro energetiku Claire Perry a prohlásil, že toto rozhodnutí vyzdvihuje současnou úroveň výzkumu a testovacích center v Británii.

Největší současná větrná turbína v provozu je MHI Vestas o výkonu 9 MW, která je využívána ve větrném parku společnosti Vattenfall u pobřeží Aberdeenu ve Skotsku.

Společnosti se dlouhodobě zabývají vývojem a stavbou větším větrných turbín. Tím lze dosáhnou větších výkonů z každé jednotlivé turbíny, a snížit tak cenu vyráběné elektřiny.

Dohoda s americkou GE mimo jiné zahrnuje investici o hodnotě 6 milionů liber, na které se podílí britská Innovative UK a Evropský fond pro regionální rozvoj. Pomocí investice má být realizován největší a nejvýkonnější systém pro emulaci sítě (emulační systém dovoluje speciální testování bez přítomnosti některých kritických součástí systému, například zdroje či zátěže) na světě u testovacího centra v Blythu, který umožní testování spolupráce obřích větrných turbín se sítí.


Vybrané parametry obří větrné turbíny Haliade-X 12 MW a její srovnání s vybranými stavbami
Zdroj: GE
Datum: 26. 04. 2018
Zdroj Jan Votruba: oenergetice.cz