Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

ENERGO-PRO Jaromíra Tesaře
proniklo do Rakouska, získalo tam zakázku na vodních elektrárnách
za 130 milionů

Podnikatel Jaromír Tesař posiluje další pilíř své skupiny ENERGO-PRO. Ta se historicky specializovala hlavně na distribuci elektřiny a provozování vodních elektráren. Stále důležitější je pro ni ale i strojírenství a inženýring.

Nově dostaly jeho firmy velkou zakázku za 130 milionů na vodních elektrárnách v Rakousku.

Dvě turbíny vymění v přečerpávací elektrárně Limberg 1 poblíž známého lyžařského střediska Kaprun a další dvě modernizuje u zdroje Häusling v Tyrolsku. "Zvláště v případě Häuslingu jsme nabídli unikátní řešení nových oběžných kol a prokázali, že díky nim bude ještě možné zvýšit účinnost turbín," řekl výkonný ředitel skupiny ENERGO-PRO Pavel Váňa.


[1/2] Přehrada Kaprun, Rakousko[2/2] Přehrada Häusling, Rakousko

Tesař, který paří mezi nejbohatší Čechy vůbec, vstoupil do oblasti strojírenství v roce 2014, když koupil slovinského výrobce turbín, firmu Litostroj. Spolu s ní tak získal jednoho z pohrobků skupiny ČKD, firmu ČKD Blansko Engineering. Ta patří v oblasti navrhování turbín ke světové špičce.

Nové odvětví Tesařovi vynáší a jeho obrat každoročně roste. Jen za poslední tři roky o více než čtvrtinu na více než 1,6 miliardy korun.

Firmy získávají zakázky nejen v Česku, kde prováděly například modernizaci elektrárny Lipno či nejnověji přečerpávacího zdroje Dlouhé Stráně, ale i v Bulharsku, Turecku, Íránu, Keni či Tanzanii.

Právě Turecko je pro Tesaře jednou z nejdůležitějších oblastí vůbec. Nově tam investuje nižší desítky miliard korun do obřích vodních elektráren.

Jeden projekt se ale týká i přímo Litostroje a ČKD Blansko Engineering. ENERGO-PRO plánuje příští měsíc otevřít v Ankaře novou továrnu na turbíny. Investice se má pohybovat ve výši 380 milionů a pomůže firmě získat další zakázky na výstavbu elektráren v této zemi.

Vedle Turecka je dnes ENERGO-PRO například i v Bulharsku, kde má čtrnáct vodních elektráren a distribuční společnost, která dodává proud více než milionu zákazníků. V Gruzii dodává elektřinu přes dvě distribuční firmy stejnému počtu lidí, zároveň zde má patnáct vodních zdrojů a jednu paroplynovou elektrárnu.

Díky své mezinárodní expanzi se z ENERGO-PRO stal postupně významný energetický hráč. Loňské výsledky skupina ještě nezveřejnila. Předloni ale při tržbách téměř 24 miliard vykázala provozní zisk EBITDA ve výši 4,6 miliardy korun.

Zdroj HN - Jan Mudra, 17. 5. 2018