Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Kanaďané pomohou českému podnikateli
rozjet v Chile výstavbu slunečních elektráren.
Firma Solek postaví fotovoltaiky za 2,5 miliardy

2018-06-06

Kanadský fond Carbon Free investuje 114 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) do solárních elektráren, které pro něj postaví solární developer Solek Group. Solek do poloviny roku 2020 postaví elektrárny o výkonu 118 MW. Solek už působí v Chile čtyři roky, zatím postavil a prodal tři menší fotovoltaiky o celkovém výkonu 9 MW.


Fotovoltaiku Amparo del Sol kupuje kanadský fond

Zdeněk Sobotka a jeho Solek Group působí v Chile už čtyři roky. Zatím tady postavil tři menší solární elektrárny, teď se s pomocí kanadských a amerických fondů rozkročí mnohem více a postaví do poloviny roku 2020 sluneční zdroje o výkonu přes 200 MW. To odpovídá desetině všech fotovoltaik v Česku.

„Těžíme z toho, že investoři mají hlad po menších solárních projektech na které se specializujeme. Vrací se nám to, že v Chile působíme několik let, máme tu vlastní lidi a naučili jsme se docela složitý povolovací proces,“ řekl HN Sobotka. Solek Group patří na místním developerském trhu s menšími elektrárnami k významným hráčům − vedle španělských, německých a amerických firem.

Do Sobotkova podnikání nyní investuje 114 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) kanadský fond Carbon Free. Za tyto peníze Solek postaví 118 MW fotovoltaik v různých částech Chile. O dalších 80 MW má zájem americký fond Arroyo Capital, který plánuje investovat vyšší desítky milionů dolarů. Oba fondy vyhledávají zelené projekty v Latinské Americe. Společnost Solek jim postupně prodá různé fotovoltaiky dohromady jako jeden balík.

6. 6. 2018   Petr Zenkner ihned.cz >>>