Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Kanaďané pomohou českému podnikateli
rozjet v Chile výstavbu slunečních elektráren.
Firma Solek postaví fotovoltaiky za 2,5 miliardy

Kanadský fond Carbon Free investuje 114 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) do solárních elektráren, které pro něj postaví solární developer Solek Group. Solek do poloviny roku 2020 postaví elektrárny o výkonu 118 MW. Solek už působí v Chile čtyři roky, zatím postavil a prodal tři menší fotovoltaiky o celkovém výkonu 9 MW.


Fotovoltaiku Amparo del Sol kupuje kanadský fond

Zdeněk Sobotka a jeho Solek Group působí v Chile už čtyři roky. Zatím tady postavil tři menší solární elektrárny, teď se s pomocí kanadských a amerických fondů rozkročí mnohem více a postaví do poloviny roku 2020 sluneční zdroje o výkonu přes 200 MW. To odpovídá desetině všech fotovoltaik v Česku.

„Těžíme z toho, že investoři mají hlad po menších solárních projektech na které se specializujeme. Vrací se nám to, že v Chile působíme několik let, máme tu vlastní lidi a naučili jsme se docela složitý povolovací proces,“ řekl HN Sobotka. Solek Group patří na místním developerském trhu s menšími elektrárnami k významným hráčům − vedle španělských, německých a amerických firem.

Do Sobotkova podnikání nyní investuje 114 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) kanadský fond Carbon Free. Za tyto peníze Solek postaví 118 MW fotovoltaik v různých částech Chile. O dalších 80 MW má zájem americký fond Arroyo Capital, který plánuje investovat vyšší desítky milionů dolarů. Oba fondy vyhledávají zelené projekty v Latinské Americe. Společnost Solek jim postupně prodá různé fotovoltaiky dohromady jako jeden balík.

6. 6. 2018   Petr Zenkner ihned.cz >>>