Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Veolia ve Francii otevřela první evropský závod
na recyklaci solárních panelů a chystá se stavět i v dalších zemích

Francouzský vodárenský a energetický koncern Veolia otevřel ve Francii závod na recyklaci solárních panelů a tvrdí, že je první v Evropě. Vzhledem k tomu, že v příštích letech skončí životnost tisíců tun těchto panelů, firma už plánuje výstavbu dalších závodů, uvedla agentura Reuters.

  • Závod má jen v letošním roce zpracovat 1300 tun solárních panelů.
  • Jeho celková kapacita má dosáhnout až 4000 tun.
  • Cílem společnosti Veolia je zpracovávat veškeré vyřazené solární panely ve Francii a další závody vybudovat v zahraničí.
[1/2] Zaměstnanci pracují v závodě společnosti Veolia
na recyklaci solárních panelů ve francouzském Rousset
25. června 2018. REUTERS / Jean-Paul Pelissier
[2/2] Díly solárních panelů v závodě společnosti Veolia
na recyklaci solárních panelů ve francouzském Rousset
25. června 2018. REUTERS / Jean-Paul Pelissier
Závod ve městě Rousset na jihu Francie uzavřel smlouvu se společností PV Cycle France na recyklaci 1300 tun solárních panelů v letošním roce. Jde prakticky o všechny panely, kterým letos ve Francii skončí životnost. Do roku 2022 chce firma kapacitu zvýšit na 4000 tun.

"Je to první závod na recyklaci solárních panelů v Evropě a možná i na světě," řekl šéf divize Gilles Carsuzaa. První fotovoltaické panely se právě začínají demontovat v takovém množství, že se vyplatí vybudovat specializovaný recyklační závod, uvedla firma. Až dosud byly staré či rozbité panely recyklovány v zařízeních pro zpracování skla. Životnost panelů se pohybuje kolem 25 let. Cílem společnosti Veolia je zpracovávat veškeré vyřazené solární panely ve Francii a další závody vybudovat v zahraničí.

Roboti v nové továrně Veolie rozdělují panely na sklo, křemík, plasty, měď a stříbro. Ty jsou rozdrceny na granuláty a využity k výrobě nových panelů. Typický fotovoltaický panel sestává z 65 až 75 procent ze skla, deset až 15 procent tvoří hliníkový rám, deset procent plasty a jen tři až pět procent křemík. Nový závod nerecykluje tenkovrstvé solární panely, které představují jen malé procento z francouzského trhu.

Z dva roky staré studie Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) vyplynulo, že výstavba recyklačního závodu pro solární panely z dlouhodobého hlediska dává smysl. Agentura odhaduje, že hodnota recyklovaných materiálů do roku 2030 dosáhne asi 450 milionů dolarů (9,9 miliardy Kč) a do roku 2050 překročí 15 miliard dolarů.

Agentura IRENA odhaduje, že celosvětově odpad fotovoltaických panelů stoupne z 250 000 tun v roce 2016, což je necelé procento instalované kapacity, na více než pět milionů tun v roce 2050, kdy se množství fotovoltaického odpadu téměř vyrovná hmotnosti obsažené v nových instalacích.

Zdroj úryvku z článku 2018-06-26: HN - JIŘÍ SLÁDEK ihned.cz>>>