Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Elektrárna Lipno má po rekonstrukci jeden z nejrychlejších systémů připojení na světě

[1/2] Elektrárna Lipno
Letecký pohled
[2/2] Elektrárna Lipno
Řídicí systém SandRA (Safe and Reliable Automation) společnosti ZAT
Lipenská vodní elektrárna má po re­kon­struk­ci jeden z nejrychlejších systémů při­po­je­ní do sítě v oblasti vodní energetiky na světě. Elektřinu do sítě dodá za 16 vteřin. Zrychlení připojení zajistil nový řídicí systém elektrárny. ČTK to řekli zástupci společnosti ZAT, která systém pro lipenskou elektrárnu připravila, a mluvčí pro obnovitelné zdroje sku­pi­ny ČEZ Martin Schreier.

„Patříme mezi pár firem na světě, které do­ká­ží takto regulovat zdroj. Jde zhruba o po­lo­viční čas proti jiným technologiím,“ řekl k systému připojení člen představenstva společnosti ZAT Ivo Tichý.

ČEZ investovala v posledních pěti letech letech do obnovy lipenské vodní elektrárny 400 milionů korun.

„Výměna systému kontroly řízení přitom byla jen jednou z částí této komplexní modernizace,“ uvedl Schreier.

Lipenská vodní elektrárna, jež slouží i jako záloha pro jadernou elektrárnu Temelín, má největší spád (rozdíl spodní a horní hladiny nádrže) na Vltavské kaskádě. Díky spádu 160 metrů potřebuje k výrobě kilowatthodiny (kWh) energie 2,76 metru krychlových vody. Ostatní velké vodní elektrárny na kaskádě spotřebují na jednu kWh více vody – Orlík šest a Slapy osm metrů krychlových. Elektřina z Lipna pu­tu­je do sítě vždy jen v časech největšího odběru klientů. Jde o pár hodin denně.

„Všechny elektrárny na Vltavské kaskádě o celkovém instalovaném výkonu více než 750 MW fungují v pod­sta­tě jako jedna elektrárna a jsou řízeny z Centrálního dispečinku vodních elektráren ČEZ ve Ště­cho­vi­cích,“ uvedl Schreier.

Zdroj úryvku z článku: oenergetice.cz >>