Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Češi si připlatí za elektřinu,
dodavatelé chystají zvyšování cen

Většina Čechů si letos pravděpodobně připlatí za elektřinu. Další dodavatelé zdraží některé produkty, nově mimo jiné Pražská energetika (PRE) a MND. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny komodity. Cena elektřiny na Pražské energetické burze (PXE) pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí asi 45 € (1 170 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

„Ke změně ceny elektřiny jsme přistoupili, a to především z důvodu jejího růstu na burze a od ostatních dodavatelů a výrobců. Je potřeba zdůraznit, že tento růst není otázkou posledních pár měsíců, ale trvá zhruba jeden rok a PRE celý první půlrok 2018 držela ceny na úrovni roku 2017,“ uvedl mluvčí PRE Petr Holubec. Pražská energetika podle něj zvýšení ceny rozložila po segmentech a produktech na dobu zhruba tří měsíců od června do září letošního roku. „Navýšení celkové ceny elektřiny včetně dalších regulovaných položek činí v průměru 3,5 procenta,“ dodal.

Od začátku června zdražil většině odběratelů z řad domácností elektřinu ČEZ, který je největším dodavatelem elektřiny v Česku. Účet u firmy stoupl zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, a to v průměru o čtyři procenta. Podobně zdražil od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON. ČEZ ani E.ON další růst cen letos neplánují.

„Snažíme se před negativními důsledky růstu cen na energetických burzách klienty co nejvíce chránit a nakupovat elektřinu i plyn za co nejvýhodnějších podmínek. Klientům, kteří chtějí mít záruku cenové stability, doporučujeme uzavřít termínované smlouvy na dva až tři roky, které jejich cenu za dodávku elektrické energie zafixují,“ dodala mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Podraží také alternativní dodavatel MND (Moravské naftové doly). Mluvčí společnosti Dana Dvořáková uvedla, že jde o první zvýšení ceny od roku 2014, kdy začala firma do tuzemských domácností elektřinu a plyn dodávat. „Ceny elektřiny stoupají napříč celou Evropou. Situace u nás nejvíce kopíruje pohyb na německém trhu, kde ceny prudce rostou. Nákupní ceny elektřiny u nás meziročně vzrostly o zhruba třetinu a ani my už cenu našim zákazníkům nemůžeme nadále držet na stejné úrovni,“ uvedla Dvořáková. „V druhé polovině roku tak plánujeme přistoupit ke zvýšení cen elektřiny, mělo by se jednat o jednotky procent,“ dodala.

Podobně se vyjádřila firma Centropol. „Vzhledem k tomu, že se od roku 2016 cena energetických komodit téměř zdvojnásobila, musíme na to adekvátně reagovat. Z toho důvodu nelze v druhé polovině roku zvýšení cen vyloučit,“ dodal mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Na vývoji velkoobchodních cen bude záležet také případné zdražení elektřiny největšího tuzemského alternativního dodavatele, společnosti Bohemia Energy, uvedla mluvčí firmy Hana Novotná. „Pokud budeme nuceni nakonec kvůli vysokým cenám elektřiny na velkoobchodním trhu ceny pro stávající zákazníky zvýšit, budeme se snažit dopady na zákazníky minimalizovat,“ řekla ČTK.

Výňatek ze zprávy serveru oenergetice.cz >>

Vývoj na trhu energetických komodit na PXE je následující:

Pozn.:

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE, a.s. (PXE), je specialistou na energetické trhy střední a východní Evropy a jakožto součást skupiny EEX Group rozvíjí produkty a služby pro český, slovenský, polský, maďarský a rumunský trh. PXE byla založena 8. ledna 2007 (pod názvem Energetická burza Praha) a od té doby na trhu s elektrickou energií nabízela anonymní obchodování se standardizovanými produkty se zajištěním vypořádání.

V roce 2016 se PXE stala součástí skupiny EEX Group, která sdružuje mezinárodní energetické a komoditní trhy spojující více než 500 účastníků obchodování po celém světě. Energetické produkty zajišťované PXE jsou obchodovány na platformě obchodního systému EEX, a účastníci obchodování EEX tak mají vedle přístupu k jedenácti záopadoevropským trhům přístup také k obchodování českých, slovenských, maďarských, rumunských a polských futures na elektrickou energii.

Ing. Jan Bouška SPVEZ, z.s.