Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Skotsko má nejvýkonnější přílivovou elektrárnu s 2 MW

Svět hledá ideální obnovitelné zdroje energií a jedním z relativně opomíjených způsobů jsou přílivové elektrárny. Společnost Scotrenewables nicméně už přes rok provozuje svou turbínu SR2000, která ve Skotsku dosahuje rekordních výkonů.

Existuje mnoho obnovitelných zdrojů energie a každý z nich má nějaké své klady, ale i mouchy. Hodně se mluví o solárních a větrných elektrárnách, nicméně existují i mnohem exotičtější přístupy, jako jsou přílivové elektrárny. Ty mají nevýhodu např. v tom, že vhodný příliv bývá jen na některých místech na Zemi a jejich výkon také nebývá největší. Společnost Scotrenewables nicméně přišla s turbínou SR2000, která by měla mnohé změnit. Poprvé byla do vody spuštěna už v říjnu 2016, konkrétně to bylo u European Marine Energy Centre (EMEC) u Orknejí, což je skotské souostroví. Tato elektrárna se nicméně dle tiskové zprávy výrobce ukázala být skutečně dosti výkonnou.


Zdroj: Scotrenewables Tidal Power Ltd.

Její instalovaný výkon činí 2 MW a za 7 dní své práce dokázala vygenerovat až rekordních 120 MWh elektřiny. To pokrylo 7 % spotřeby elektrické energie celého souostroví a v některých momentech byla elektrárna schopna dodávat až 25 % energie. Ne vždy ale dokázala produkovat tak velké množství energie, nicméně i celkově 3 GWh za první rok provozu je pěkné číslo (první GWh zvládla za 16 týdnů). Toto číslo je navíc vyšší než množství elektřiny vyrobené pomocí všech skotských příbojových a přílivových elektráren o rok dříve, než byla uvedena do provozu SR2000.

SR2000 má 64 metrů na délku a 3,8 metru v průměru, nejnižší bod je pak ve 25metrové hloubce. Výhodou jsou dle výrobce relativně nízké výrobní i servisní náklady. Společnost plánuje vyrobit pro Orkneje ještě jednu testovací 2MW turbínu a poté je už bude patrně běžně komerčně prodávat.

Protože Velká Británie tento druh generování elektřiny nijak zvlášť nepodporuje, hledají zástupci společnosti obchodní příležitosti spíše v zámoří. Je nicméně jasné, že podobný typ elektrárny vyžaduje své specifické podmínky a např. u nás bez přístupu k moři je něco takového neaplikovatelného. Každopádně je vidět, že se neustále pracuje na snížení množství emisí vypouštěných při produkci elektrické energie a zavádí se nové čistější způsoby její výroby. Výhodou oproti slunečním nebo větrným elektrárnám je o něco lepší predikovatelnost (pravidelnost přílivu a odlivu), nicméně nedají se pořádně regulovat.