Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Nové oběžné kolo
zvýší produkci přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.


Přeprava nového oběžného kola turbíny v elektrárně Dlouhé Stráně

Nové oběžné kolo dnes technici opatrně instalovali do útrob přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně na Šumpersku, která díky této součásti bude moci vyrobit více elektrické energie. Čtyřicetitunové oběžné kolo s vyšší účinností má průměr přes 4,5 metru a roztáčí jednu ze dvou turbín Dlouhých Strání. Investice si vyžádala 145 milionů korun.

„Zahájení provozu celého turbosoustrojí se plánuje po dokončení všech prací v průběhu listopadu. Nové oběžné kolo umožní zvýšit roční produkci elektrické energie až o 7 milionů kWh, což představuje roční spotřebu elektřiny zhruba 3000 domácností,“ uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Zakázku na výrobu a instalaci oběžného kola, které nahradilo starou a už opotřebovanou součástku, získala společnost ČKD Blansko Engineering ze slovinské skupiny Litostroj Power. Kolos se svařoval ve Slovinsku z odlitků vyrobených ve firmě Pilsen Steel.

Na technicky náročné instalaci se podíleli energetici z Dlouhých Strání, profesní specialisté z vodních elektráren i experti z dodavatelských firem.

„Na přípravě této akce jsme pracovali téměř dva roky. Podle detailního zadání se nejdříve vyrobil zhruba desetinásobně zmenšený model a po jeho úspěšných zkouškách jsme kolo zadali do výroby. Nové oběžné kolo bude mít kromě vyšší účinnosti také podstatně širší provozní rozsah a delší životnost,“ uvedl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.

U druhého soustrojí přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně technici v létě vyměnili mohutné vinutí generátoru a amortizéru. Rozpočet této investiční akce činil 19 milionů korun. Energetická společnost ČEZ letos do modernizace a oprav vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně investovala celkem přes 200 milionů korun.


ilustrační obrázek

Elektrárna Dlouhé Stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Elektrárnu Dlouhé Stráně loni navštívilo rekordních 97 661 lidí. Počet návštěvníků se ve srovnání s rokem 2016 zvýšil o 15 procent.

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně na Šumpersku v prvním pololetí letošního roku zvýšila produkci o procento na 352,8 milionu kWh elektrické energie z 349,3 kWh ve stejném období loňského roku.

Z technologického hlediska se jedná o velmi pozoruhodné dílo, které se pyšní dvěma největšími reverzními turbínami v Evropě (každá o výkonu 325 MW), největším spádem v České Republice (510,7 m) a největším instalovaným výkonem vodní elektrárny v ČR (650 MW).


Přeprava nového oběžného kola turbíny v elektrárně Dlouhé Stráně