Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Třesk v klíčové státní firmě ČEPS

Dva a půl roku trvala mise Jana Kaliny v čele státní energetické společnosti ČEPS. Ve středu dopoledne jej podle zjištění LN odvolala dozorčí rada firmy. Stejně tak končí i další člen představenstva Jakub Skavroň, který platil za favorita premiéra Andreje Babiše. Dozorčí rada si zároveň zvolila nového předsedu, jímž se stal náměstek ministryně průmyslu René Neděla.

Novým členem představenstva se stal manažer Martin Durčák. V minulosti působil pět let jako šéf sítě čerpacích stanic Benzina, pracoval také v představenstvu její mateřské společnosti Unipetrol, kde měl na starosti bezpečnost a ochranu životního prostředí.

Jedenapadesátiletý Durčák uspěl ve výběrovém řízení. Naposledy byl krizovým manažerem ve firmě Pilsen Steel, zkušenosti má také z vedení sítě čerpacích stanic Aral. Ze soutěže mají vzejít i další nováčci v představenstvu státní společnosti.

Ověřené zjištění LN později potvrdilo ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož politické gesce ČEPS spadá. Změny ve vedení nebyly velkým překvapením, o konci Kaliny a Skavroně se v zákulisí hovořilo už několik měsíců.

Teprve čas ukáže, jak nastalé změny ve vedení strategického podniku interpretovat. Možné to bude ve chvíli, kdy bude představenstvo plně obsazeno, neboť nyní je jedna židle prázdná.

Změny se dotkly i samotné dozorčí rady, která jmenuje a odvolává představenstvo. Jejím novým předsedou se stal náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

„Střednědobým cílem společnosti bude příprava na začlenění nových technologií a aktivní budování chytrých sítí včetně dostatečné datové sítě. ČEPS by měl být i klíčovým partnerem pro vysoké školy při realizaci výzkumných a vývojových úkolů,“ popsal Neděla.


Ilustrační obrázek - transformovna

Podnik působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

Zdroj: Michal Pavec, Ondřej Koutník, lidovky.cz ►