Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Německo má letos dosáhnout
již 38% podílu OZE ve výrobě elektřiny


Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu by měl za letošek dosáhnout 38 %, což je více, než je současný cíl německé vlády pro 2020, který je nastaven na 35 %. Se zprávou přišla skupina BDEW, která sdružuje německé energetické společnosti.

Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve výrobě elektřiny u našeho západního souseda v každém roce stabilně stoupá. Od roku 2013, kdy podíl činil 24 %, po loňský rok, kdy OZE dodaly 36 % vyrobené elektřiny. A nejinak tomu má být letos.

Podle dat, s kterými pracuje sdružení BDEW, by letos mělo být z OZE vyrobeno 229 TWh elektřiny, což je o 11 TWh více než loni. Zpráva vychází z reálných dat za první tři kvartály a aproximace posledního kvartálu.

Největší nárůst tradičně představují výrazně dotované solární a větrné elektrárny, které mají dodat 159 TWh, což je nárůst o 14 TWh oproti loňskému roku. Tyto dva zdroje se podílí na energetickém mixu 27 %. Meziročně poklesla o 16 % produkce z vodních zdrojů. U biomasy došlo k nepatrnému nárůstu. Celkově se ve výhledu výroby za rok 2018 počítá s výrobou 649 TWh, z čehož 50 TWh má tvořit export elektřiny do zahraničí.


Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny v Německu za prvních 11 měsíců letošního roku. Více na: Energostat

Ve svém doporučení vládě doporučuje sdružení více podporovat offshore větrné projekty, zlepšit plánování onshore větrných elektráren a jejich propagaci u obyvatel dotčených oblastí. V neposlední řadě apelují na prioritizaci projektů na posílení přenosové soustavy. Ve středu vláda schválila dokument, který má zrychlit výstavbu důležitého severojižního vedení.

Pozn.:
offshore = mořské větrné elektrárny
onshore = pevninské větrné elektrárny

Zdroj: Jan Kroneisl oenergetice.cz ►