Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Na dostavbě Dukovan trvám,
investice do jádra je návratná, tvrdí Andrej Babiš


Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla nový blok Jaderné elektrárny Dukovany postavit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Stát je podle premiéra připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí. Firma ČEZ uvádí, že se proti stavbě staví minoritní akcionáři.

"My jsme přesvědčeni o tom, že ta investice je efektivní a že je návratná," řekl Babiš na dnešním semináři o elektrárně ve Valči na Třebíčsku. Uvedl, že není pravda, že vláda pouze uvažuje o prodloužení životnosti nynějších čtyř bloků Dukovan.

Premiér i generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš shodně potvrdili, že o projektu nadále jednají. „V krátké době bychom rádi rozhodli o investičním modelu. Snažíme se docílit co nejnižší ceny elektřiny pro spotřebitele, dále bychom rádi docílili toho, aby stát měl co největší vliv na výstavbu. Vedle toho chceme rozhodnout o způsobu výběru dodavatele,“ popsal Daniel Beneš.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií. Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2 040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Ředitel ČEZ Daniel Beneš ale naposledy prezentoval jednu z variant, podle názoru ČEZu, a to variantu pouhého prodloužení životnosti Dukovan. Lidé z okolí elektrárny nám na to konto začali psát, a proto jsme tam vyrazili a přímo na místě jsem vyzval pana Beneše, aby vyhlásil soutěž na stavbu nového pátého bloku.

Můj názor se už pět let nemění řekl premiér Andrej Babiš. Říkám, že to má postavit ČEZ, Dukovany vložit do 100procentní dceřiné společnosti, vyhlásit soutěž na dodavatele technologie a její financování anebo mohou navrhnout i joint venture (ČEZ by vytvořil firmu přímo se zahraniční společností – pozn. red.). A vláda na to poskytne finanční garance, ale až jako druhá v řadě. Po garanci mateřské společnosti ČEZ.

Já jsem přesvědčen, že byznys plán na dostavbu Dukovan vyjde. Jádro je dlouhodobě nejprofitabilnější forma výroby elektřiny. Jenom se to mělo udělat už dávno. Pan Beneš neříká pravdu, když tvrdí, že mu Sobotkova vláda zakázala dostavbu Temelína. Soutěž na dostavbu začala už v roce 2009, tendr probíhal podle plánu a podle mě měl být dokončen a nový jaderný blok mohl být už ve výstavbě. V roce 2008 tady chodil Martin Roman a všem tvrdil, že nebude elektřina. Tak proč se do toho neinvestovalo už tehdy? ČEZ raději investoval peníze v Albánii, Bulharsku a do jiných podivných obchodů?

Bojíme se budoucnosti, píší starostové obcí z okolí Dukovan. Deníku Rovnost zaslali prohlášení, ve kterém se staví za platnou Státní energetickou koncepci. „Požadavky na omezování domácích i zahraničních aktivit jsou v rozporu s posláním akciové společnosti působící na otevřeném trhu i v rozporu s posláním společnosti, jejímž majoritním akcionářem jsou prostřednictvím státu občané České republiky,“ napsali starostové tří obcí, mezi kterými je i starostka Rešic na Moravskokrumlovsku Petra Jílková. Jak dodali, zájmy obyvatel jsou připraveni bránit (deník.cz ►).

Zdroj: deník.cz ►
Výběr z článků o EDU, Ing, Jan Bouška (SPVEZ)