Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Betonový akumulátor energie


Se skladováním energie mohou pomoci betonové bloky.

Švýcarská společnost Energy Vault představila nový koncept pro akumulaci energie, který by měl být levnější a nabídnout mnohem delší životnost, než mají současné baterie. Princip této technologie je tak jednoduchý, až se skoro nechce věřit, že to nikoho dosud nenapadlo. Akumulace energie spočívá ve vytahování betonových závaží do výšky – podobně jako u nástěnných mechanických hodin.

Jak technologie funguje, asi nemá smysl příliš popisovat, protože vše názorně vysvětluje video níže. Jeřáb s mnoha rameny při nadbytku energie vytahuje betonová závaží do výšky, při nedostatku energie se pak jednotlivé bloky opět spouští dolů, přičemž jejich váha pohání generátor. Vše tedy funguje stejně jako běžná přečerpávací elektrárna, s tím, že není potřeba drahá vodní nádrž ani turbína, ale stačí je jedno zařízení, které vypadá jako jeřáb se šesti rameny a hranol betonových bloků.

Práci celého stroje samozřejmě řídí specializovaný software, výrobce slibuje ve srovnání s běžnými bateriemi až poloviční náklady na akumulaci energie. Výhodou tohoto zařízení je také jednoduchost a dobrá škálovatelnost – měly by být k dispozici akumulátory s kapacitou 10 – 35 MWh a více. Zařízení od Energy Vault by mělo mít také dlouhou životnost 30 a více let, přičemž jeho případné opravy budou vzhledem k principu technologie velice snadné. Jako závaží se využívá odpadní beton, jeden blok přitom váží 35 tun. Betonový akumulátor by měl být již komerčně dostupný, první 35 MWh systém by měl být ve spolupráci s indickou firmou Tata uveden do provozu příští rok, tj. 2019.

Zdroj úryvku 2018-12-18 Michal Doležal: nazeleno.cz ►

Pozn.:
Další zoufalá snaha nalézt vyhovující úložiště (skladování) energie. Zatím jediný osvědčený způsob jsou přečerpávací vodní elektrárny a lze je uplatnit i na ostatních vodních elektrárnách, viz naše studie (audit a podnikatelský záměr SPVEZ z roku 2009) na rekonstrukce na předčerpávaní na některých dílech vltavské vodní kaskády.

(Ing. Jan Bouška SPVEZ, z.s.).