Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Nord Stream 2
může pomoci naplnit českou plynárenskou síť


Plánovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře, může pomoci s naplněním české plynárenské sítě, řekl to náměstek ministryně průmyslu pro suroviny a energetiku René Neděla. Stavbu plynovodu dlouhodobě kritizují některé evropské státy a USA. „Z pohledu ministerstva je názor na Nord Stream 2 jednoznačný. Končí nebo budou končit dlouhodobé kontrakty a my jsme zodpovědní za to, aby plynárenská soustava byla využívána co nejefektivněji,“ uvedl Neděla. Nový plynovod může podle něj velmi pomoci pro zachování objemu plynu, který je přes Česko přepravován.

 „Z technického a ekonomického pohledu tento projekt určitě podporujeme, tak aby tranzitní kapacity byly v České republice zachovány a abychom neměli nejdražší distribuci vůbec v Evropě. Samozřejmě vnímáme tranzit přes Ukrajinu a byli bychom neradi, kdyby bylo schvalováno, že by to mělo znamenat, že přes Ukrajinu nebude žádný tranzit,“ uvedl.

Podle kritiků projektu jde stavba proti zájmům Evropské unie, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny. Například polský premiér Mateusz Morawiecki označil letos v květnu projekt za novou hybridní zbraň Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě. Projekt několikrát ostře kritizovalo také Slovensko. Bratislava se mimo jiné v roce 2015 přidala k dopisu několika zemí proti rozšíření plynovodu. Česko se k němu tehdy nepřipojilo.


Trasa plynovodu Nord Stream & Nord Stream 2

Více na: https://www.euro.cz ►
05. listopadu 2018, 14:59 - čtk

Poznámka:

Že Evropa potřebuje zemní plyn je nesporné při současném uzavírání uhelných a jaderných elektráren v Německu. Bude nutno vybudovat rychle vykrývací plynové zdroje elektřiny i tepla v severním a jižním Německu. Vlastně v současné době je jediné rychlé dostupné řešení Nord Stream 2, nebo ústup od Energiewende a klimatických dohod.

Proti tomu stojí ztráta tranzitních poplatků zejména Ukrajiny, Polska a Slovenska (ne zemního plynu). S tím jsou spojené politické tlaky uvnitř EU a vnější tlak USA na perspektivní dodávky dražšího zkapalněného plynu snad dováženého někdy přes Atlantik. K tomu přistupují obvyklé politické tanečky o závislosti na Rusku, přiklánění a odklánění se, geopolitické pohledy atd.


Blíže: info.cz ►

Ing. Jan Bouška (SPVEZ, z.s.).