Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Projekt obří australské přečerpávací elektrárny
o výkonu Temelína má zelenou

Projekt obří australské přečerpávací vodní elektrárny Snowy Hydro 2.0, která má zemi pomoci s přechodem od stárnoucích uhelných elektráren k obnovitelným zdrojům, byl schválen australskou vládou. První část rozšíření by měla být hotova v roce 2024.


Úvodní fotografie: Jedna z elektráren australského Snowy Mountains komplexu. Zdroj: Snowy Hydro

Projekt Snowy Hydro 2.0 má být rozšířením stávající soustavy vodních elektráren nazývaných souhrnným názvem Snowy Mountains. Jedná se o sedm elektráren postavených mezi roky 1949 a 1974, celkem 16 vodních přehrad a 225 km vodních přivaděčů. Celkový výkon elektráren je 4,1 GW.

Poté, co projekt na konci loňského roku schválilo představenstvo společnosti Snowy Hydro, nyní přidala svůj souhlas i australská vláda. Ta projekt podpoří investicí ve výši 1,4 miliardy australských dolarů. Celkové náklady projektu zatím nejsou známy, odhady uváděné ve studii proveditelnosti hovoří o 3,8 až 4,5 miliardách dolarů.

„Dopad, o kterém tady hovoříme, je obrovskou investicí do budoucnosti Austrálie. Nejen energetické budoucnosti, nejen klimatické budoucnosti, ale také naší ekonomické budoucnosti,“ uvedl podle agentury Reuters australský premiér.

Rozšíření by mělo navýšit celkový výkon soustavy elektráren o 2 GW, tedy hodnotu odpovídající výkonu jaderné elektrárně Temelín nebo Dukovany. Úctyhodná je i plánovaná kapacita vodního díla, která by s 350 GWh měla umožnit elektrárně provoz při plném výkonu po dobu až 175 hodin.

„Toto bude jeden z největších projektů přečerpávací vodní elektrárny na světě, který nejen sníží ceny elektřiny a tlak na ně, ale rovněž zajistí bezpečné dodávky elektřiny,“ dodal premiér Morrison.

První elektřinu by nová elektrárna měla začít vyrábět v říjnu či listopadu 2024, tedy necelých 6 let. Stále však není vyřešena otázka, jak elektřinu dostat ke spotřebitelům. Financování i realizaci nového vedení by podle australského premiéra měla zařídit vláda Nového Jižního Walesu.

Zdroj: oenergetice.cz ► , Eduard Majling 27. února 2019