Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Stát musí novelizovat legislativu
pro stabilní rozvoj OZE

Nový ministr průmyslu a obchodu (MPO) Karel Havlíček včera v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že obnovitelné zdroje energie budou důležitou součástí energetického mixu naší země. „Je naprosto nezbytné novelizovat legislativní podmínky pro jejich další stabilní rozvoj, například zákon o podporovaných zdrojích energie, což je minimálně v ročním skluzu," doplnil Havlíček.

Otázka podpory je hypercitlivé téma

Podle Havlíčka je dnes český závazek ve výši celé pětiny zdrojů na bázi obnovitelných, pak nemůžeme hovořit o doplňku. „Nebudou dominovat, ale budou důležitou součástí, a tak je k tomu třeba přistupovat. Stačí se navíc podívat na ceny na burze v Německu. Na druhou stranu, otázka podpory je hypercitlivé téma,“ řekl Havlíček.

Stát v době boomu prvních fotovoltaik před 10 lety prakticky vše pokazil. „Ostrouhali spotřebitelé, firmy i seriózní investoři. Nicméně, obnovitelné zdroje proto jsou a budou samozřejmou součástí energetického mixu výroby elektřiny i tepla v české energetice. Je naprosto nezbytné novelizovat legislativní podmínky pro jejich další stabilní rozvoj, například zákon o podporovaných zdrojích energie, což je minimálně v ročním skluzu,“ zdůraznil Havlíček na adresu OZE.

Podíl 20,8 % vyrobené energie z OZE bude prověřen

Prioritou nového ministra se brzy stane návrh Národního energeticko klimatického plánu (NEKP) z dílny stávající ministryně Novákové (ANO). V případě jeho definitivního schválení hrozí statisícům domácností, firem a obcí, že si nebudou moci dovolit pořídit si vlastní fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo nebo větrnou turbínu.

Naopak velké teplárny by měly z lesů a polí vysávat nezdravě velké množství biomasy. Tak by vypadal rozvoj obnovitelných zdrojů v příští dekádě, pakliže vedení MPO schválí současnou verzi NEKP, kde resort použil pro výpočet zastaralou metodiku.

Havlíček prohlásil, že návrh NEKP je zatím podle všech střízlivých propočtů na hraně. „Spotřeba může být taková, že může růst tlak na navýšení o pár procent. To je ale předběžné, vše se bude upřesňovat, tak jak budeme upřesňovat budoucí spotřebu. Budu chtít trvale sledovat všechny budoucí prognózy a provazovat je s energetickým mixem,“ řekl Havlíček.

„Každý kompetentní člověk v oblasti energetiky by měl mít před sebou graf spotřeby energie někdy v roce 2035 a podle toho by měl dnes jednat. Já jej již mám, ale musím si prověřit z několika zdrojů, jestli mi někdo nemaluje obrázky ke svému vlastnímu obrazu,“ dodal Havlíček.

Jádro jako dominantní zdroje energie

Podle Havlíčka se jaderná energetika stane nejdůležitějším základem českého energetického mixu v budoucnosti.

„Jádro jako dominantní zdroj je jasné, vůbec nediskutujme, že by to mohlo být jinak. Je třeba držet se faktů a čísel, ne pocitů. To znamená vycházet z pravděpodobné budoucí spotřeby v letech 2030 až 2045, stejně jako z poklesu zdroje na bázi uhlí a dojíždějících bloků Dukovan,“ prohlásil Havlíček.

V budoucnosti totiž dojde k růstu spotřeby elektřiny, a to v případě střízlivého odhadu, ve kterém jsou započítány i úspory, a také vliv elektromobilů.

„Musíme vzít v potaz bezpečnost, cenu, geografickou strukturu spotřeby, dopady na životní prostředí, dostatečnou míru nezávislosti i to, že s případným dodavatelem jádra uzavíráme partnerství na 80 let. Ani nový blok ale požadované zdroje nepokryje a je zřejmé, že obnovitelné zdroje musí posílit,“ uzavřel Havlíček.

Zdroj: solarninovinky.cz ► , 16. dubna 2019
Hospodářské noviny