Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Plovoucí jaderná elektrárna
Akademik Lomonosov obdržela provozní licenci

Společnost Rosenergoatom JSC (součást Energetické divize ROSATOM) získala licenci na provozování jaderného zařízení plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov po dobu 10 let až do roku 2029. Licence byla vydána Federálním úřadem pro životní prostředí, průmysl a jadernou energetiku. Supervizní služba (Rostechnadzor).

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov

Generální ředitel Rosenergoatom Concern JSC Andrej Petrov poznamenal: „Získání provozní licence FNPP je výsledkem komplexní dlouhodobé práce na vývoji unikátního jaderného zařízení. To umožní zahájit přepravu FNPP do přístavu Pevek koncem tohoto srpna následovaného zkouškami a uvedením plovoucí jaderné elektrárny do provozu na konci roku 2019.“

Očekává se, že FNPP uvolní první kilowatthodiny elektřiny v prosinci 2019. V budoucnu by měl FNPP nahradit výrobní kapacity Chaun-Bilibino Energy Hub - Chaun TPP v JE Pevek a Bilibino ve městě Bilibino. FNPP umístěné v Pevku vytvoří podmínky pro urychlení socioekonomického rozvoje obce Chaun a Čukotky jako celku.

Jaderná FPU je vybavena dvěma reaktorovými systémy KLT-40C (každý s kapacitou 35 MW), které jsou podobné těm, které se používají na ledoborcích. Plavidlo je 144 metrů dlouhé a 30 metrů široké a má výtlak 21 000 tun. Akademik Lomonosov - první loď tohoto druhu - byla pojmenována podle ruského vědce Michaila Lomonosova z 18. století.

Zdroje:
Rosatom ► , 28. června 2019
Další zmínky o projektu zde na webu SPVEZ
2019-04-16 ► a 2018-07-02 ►