Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vodní elektrárna Lipno slaví 60 let

Vodní elektrárna Lipno, která si připomíná 60 let provozu, vyrobila za letošní první pololetí 95 620 MWh. Podle odhadů firmy ČEZ za celý letošní rok vyrobí přes 150 000 MWh.
Umístěním myšího ukazatele do obrázku dojde k jeho změně
[1/2] Elektrárna Lipno
Letecký pohled
[2/2] Elektrárna Lipno
komora kulových uzávěrů
Vodní elektrárna Lipno I je počátkem vltavské kaskády. Elektrárna je vybavena dvěma plně automatizovanými soustrojími s Francisovými turbínami (2x60 MW). Je provozovaná bezobslužně pouze s dohledem jednoho pracovníka na směně. Najetí obou strojů na plný výkon 120 MW do 150 sekund umožňuje rychlou reakci na potřeby energetické soustavy. Najíždění, odstavování a regulace výkonu je řízeno dálkově z dispečinku vodních elektráren ve Štěchovicích.

Nádrž elektrárny s rozlohou téměř 50 km2 představuje svou plochou naše největší umělé jezero. Obsah nádrže 306 mil. m3 vody je využíván pro víceleté řízení odtoku. Regulací odtoku se zvětšují minimální průtoky, omezují povodňové špičky a zvyšuje se výroba v ostatních elektrárnách vltavské kaskády.

Elektrárna Lipno I má na vltavské kaskádě největší spád (160 m), tedy rozdíl spodní a horní hladiny nádrže. „Díky spádu dosaženému umístěním strojovny elektrárny hluboko v šumavském podzemí potřebujeme k výrobě jedné kilowatthodiny energie necelé tři metry krychlové vody, což je suverénně nejméně ze všech elektráren vltavské kaskády,“ řekl vedoucí odboru provozu elektráren Lipno I a II Martin Sobolík.

Lipenská elektrárna má dvě soustrojí – TG1 a TG2 a je první zmodernizovanou velkou vodní elektrárnou ČEZ v ČR. Soustrojí TG1 je v provozu od 13. srpna 1959.

Účinnost obou soustrojí se díky investicím za více než 400 milionů korun zvedla o čtyři procenta. „To znamená další miliony kWh ekologické elektřiny vyrobené ročně ze stávajícího objemu vody a energii pro nové tisícovky jihočeských domácností,“ řekl Martin Schreier z útvaru mediální komunikace firmy ČEZ.

ČEZ u obou soustrojí vyměnil turbínu, přetěsnil i potrubní systémy. Ze strojovny se musel u obou soustrojí vytáhnout z generátoru 230 tunový rotor k opravě. Dělníci rozřezali a vybourali obě ocelové spirály turbíny.

„Kvůli betonáži nových spirál turbín bylo nutné dvakrát vypustit 3,6 kilometru dlouhý podzemní odpadní tunel směr Vyšší Brod, kudy směřovaly do elektrárny mixy s betonem,“ uvedl Schreier.

Elektrárna dosud vyrobila 8,3 miliardy kWh elektřiny, což by pokrylo spotřebu všech jihočeských domácností na více než sedm let. Lipenská přehrada vznikla na Vltavě v letech 1952 až 1959.

Kolísání odtoku vyrovnává malá průtočná vodní elektrárna Lipno II o výkonu 1,5 MW. Vlastní technologie elektrárny je umístěna v podzemní kaverně dlouhé 65, široké 22 a vysoké 37 metrů, která je vylámána v hloubce 160 m pod terénem v blízkosti hráze.

Vodní elektrárna Lipno slouží i jako zdroj schopný dodat elektřinu pro bezpečnostní systémy jaderné elektrárny Temelín při blackoutu. Regulací odtoku se zvětšují minimální průtoky, omezují povodňové špičky, zvyšuje výroba v ostatních elektrárnách vltavské kaskády a zajišťuje dostatek chladicí vody pro Temelín. Lipno je s rozlohou 48,7 kilometru čtverečních největší přehradní nádrž a největší vodní plocha v ČR.

Zdroj: ceskenoviny.cz ►, 18. srpna 2019