Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Ministerstvo průmyslu chystá zcela nový energetický zákon

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá zcela nový energetický zákon, současné znění je už kvůli řadě novelizací značně nepřehledné. Věcný záměr by měl být předložen vládě v polovině roku 2020, následně na něj naváže příprava paragrafového znění.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá zcela nový energetický zákon, současné znění je už kvůli řadě novelizací značně nepřehledné. Věcný záměr by měl být předložen vládě v polovině roku 2020, následně na něj naváže příprava paragrafového znění. Na dnešním energetickém diskusním setkání v Praze to uvedl ředitel odboru strategie a mezinárodní spolupráce v energetice MPO Antonín Beran. Současný energetický zákon z přelomu milénia byl novelizován více než dvacetkrát.

MPO před nástupem současného ministra Karla Havlíčka vložilo v listopadu loňského roku ještě za tehdejší ministryně Marty Novákové (oba za ANO) do připomínkového řízení novelu zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona. Některá oborová sdružení v posledních měsících upozorňovala, že úřad kvůli množství připomínek nestihl jejich vypořádání. Nakonec byla plánovaná novela rozdělena na dvě části.

„Vzhledem k naléhavosti a nutnosti řešit přednostně formální výtky Evropské komise k transpozici třetího energetického balíčku a mezinárodní pomoc v krizových situacích v plynárenství, přistoupilo MPO k rozdělení materie na dvě fáze a k omezení a zúžení rozsahu této předkládané novely energetického zákona na základní oblasti,“ uvádí ministerstvo v dostupné předkládací zprávě materiálu ve veřejně dostupné knihovně připravované legislativy.

Novela tak primárně řeší pouze transpozici evropské legislativy.

Náměstek ministra průmyslu pro energetiku René Neděla dnes ČTK napsal, že připravovanou „malou“ novelu energetického zákona předloží ministerstvo v rámci týdnů opětovně k projednání do Legislativní rady vlády, u novely o podporovaných zdrojích tak podle něj učiní o něco dřív. „Vlastní nový zákon bude trvat několik let. Do konce roku dáme harmonogram a teze, potom uděláme věcný návrh a až potom je zákon,“ dodal.

Zdroj: oenergetice.cz ► , 25. 9. 2019