Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Malé vodní elektrárny na řece Ploučnici vlastník modernizoval

Do opravy bezpečnostního přelivu či automatizaci provozů investovala společnost GEEN čtyři miliony korun.
Malé vodní elektrárny na řece Ploučnici na Děčínsku vlastník modernizoval. Do opravy bezpečnostního přelivu či automatizaci provozů investovala společnost GEEN čtyři miliony korun.

MVE Benešov nad Ploučnicí: Strojovna - púvodní stav

Provoz tak bude efektivnější a plynulejší a lépe využije dostupného množství vody. ČTK o tom informoval Roman Binder z firmy GEEN. K pracím na vodních elektrárnách využil vlastník suché letní měsíce. Od června do začátku září vyrobily malé vodní elektrárny, které provozuje společnost GEEN v Česku a na Slovensku, necelých 600 megawatthodin, což odpovídá osmdesáti procentům plánovaných hodnot. Na Děčínsku jsou elektrárny ve Františkově nad Ploučnicí, Benešově nad Ploučnicí a Malé Veleni.

S nižší výrobou elektrické energie ve vodních elektrárnách během letních měsíců je podle manažera Jakuba Hlubinky nutné počítat. “Problém se suchem je dlouhodobý a klesající trend výroby zaznamenáváme již od roku 2016. Před třemi lety jsme byli schopni vyrobit skoro 1 200 megawatthodin, letos necelých 600 megawatthodin. Snažíme se tak letní měsíce využít jinak a na vodních elektrárnách se věnovat především nutné údržbě či modernizaci,” uvedl Hlubinka.

Kromě modernizace elektrárny ve Františkově, která je v provozu od roku 1923, se pracovalo na automatizaci provozu. “Nastavování jednotlivých částí technologie nebude probíhat ručně, ale automaticky, ubude tak i práce obsluze. Dále pak bude možné elektrárnu ovládat na dálku, což ušetří i provozní náklady,” uvedl Binder. Momentálně je na každé vodní elektrárně zaměstnán jeden strojník. Všechny tři, z nichž nejstarší je Malá Veleň z roku 1922, by celkově měly vyrobit kolem 2 700 megawatthodin. Energie je dodávána do distribuční sítě. Ve svých počátcích tři vodní elektrárny sloužily pro zajištění energetické soběstačnosti místních textilních továren. Zároveň dodávaly proud i do sítě. V roce 1945 stát elektrárny znárodnil a později se staly součástí privatizace.

Energetická skupina GEEN Holding obchoduje a podniká v oblasti energetiky od roku 2009. Skupina se zaměřuje na vodní a fotovoltaické elektrárny a zdroje na biomasu.

Zdroj: nase-voda.cz ► , 8. 10. 2019