Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Česko musí podle Babiše stavět nové jaderné bloky, i kdyby porušilo právo EU. Rozšiřovat chce Temelín i Dukovany

Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to ve středu bez bližších podrobností řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

Pracuje přitom se dvěma scénáři. Scénář A (základní) počítá s celkovým útlumem fosilních, tj. uhelných zdrojů ve výši 6 342 megawattů (MW) a poklesem instalovaného výkonu jaderných elektráren na 2 137 MW a rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve výši 6 560 MW.

Scénář B, tzv. nízkouhlíkový, zahrnuje celkový útlum uhelných zdrojů ve výši 7 818 MW. Instalovaný výkon jaderných elektráren a OZE jsou stejné jako v případě scénáře A. V obou scénářích se už nepočítá s provozem jaderné elektrárny Dukovany a naopak se zahrnuje rozvoj elektromobility a akumulace.

"Výsledná bilance pro ČR vychází v obou scénářích jako výrazně deficitní, ČR by se tak od roku 2030 postupně začínala stávat závislou na dovozu elektrické energie ze zahraničí. Vlivem odstavování konvenčních zdrojů by tak došlo k zásadní změně bilance proti současnému stavu, kdy elektřinu vyvážíme. Česká republika by k roku 2040 naopak sama potřebovala import elektřiny 23 TWh ve scénáři A a až 30 TWh ve scénáři B," uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

Havlíček upozornil, že scénáře ČEPS jsou optimistické z hlediska obnovitelných zdrojů, nepočítají naopak s případným prodloužení provozu dukovanské jaderné elektrárny.

Komora pro obnovitelné zdroje energie v tiskové zprávě uvedla, že zaměření pouze na jeden ze dvou scénářů by nebylo dostatečné. Současnou situaci označila za znepokojující a v reakci na závěry studie ČEPS vyzvala ministra Havlíčka k důkladné analýze všech možných řešení. "Za nejodpovědnější považuji prioritní zaměření na obnovitelné zdroje. Ty nemusíme dovážet, dají se rychle postavit a jsou levnější," uvedl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa..

Zdroj: ihned.cz ►, 16. říjen 2019

Poznámka

Nutno konečně s lítostí přiznat, že přírodní podmínky v ČR jako ve vnitrozemském státě neumožňují takový rozvoj OZE, který nahradí útlum fosilních zdrojů.

Ing. Jan Bouška, SPVEZ, z.s.