Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Provozovatel soustavy:
Do 5 let Polsku hrozí nedostatek vlastního výkonu

Polskou elektroenergetickou soustavu čekají do několika let zřejmě náročné časy, kdy v některých obdobích zemi nebudou k pokrytí poptávky stačit vlastní výrobní kapacity a bude se muset spolehnout na dovoz ze zahraničí.

Podle provozovatele tamní přenosové soustavy do roku 2025 klesne instalovaný výkon elektráren v zemi kvůli přísnějším emisním limitům o několik GW. Polsko během několika následujících let čekají období, ve kterých se bude muset spolehnout na dovoz elektrické energie od svých sousedů.

Podle predikcí společnosti PSE, provozovatele polské přenosové soustavy, bude tamní soustava v roce 2026 deficitní po dobu celkem 660 hodin, přičemž toto číslo má do roku 2030 vzrůst na 2 294 hodin, tedy přibližně čtvrt roku. Podle společnosti se polská soustava neocitla v kritickém deficitu od roku 2015, kdy museli být odpojeni velcí průmysloví zákaznicí s celkovou poptávkou 2,5 GW, aby soustava zůstala vyvážená.

Dovozní závislost bude následkem poklesu celkového instalovaného výkonu polských elektráren vzhledem ke zpřísňujícím se emisním limitům.

„Očekáváme, že energetické společnosti vyřadí z provozu zdroje o výkonu 4,9 GW, které nebudou splňovat nové standardy, již v roce 2025, a toto podstatně zhorší možnosti zásobování elektrickou energií v zemi,“ uvedla podle serveru Montel společnost PSE v svém plánu rozvoje sítí.

Řada zemí se s ohledem na potřebu zajištění bezpečných dodávek elektřiny obrací na kapacitní mechanismy, které mají pomoci udržet v síti dostatek záložního výkonu.

Polsko se však nachází v situaci, kdy v současné době pokrývá přibližně 80 % svých potřeb výrobou elektrické energie v uhelných elektrárnách, které však od poloviny roku 2025 nebudou moct na základě unijní legislativy vzhledem k vysoké emisní náročnosti pobírat platby v rámci kapacitních mechanismů, pokud do konce letošního roku neuzavřou dlouhodobý kontrakt.

Podle PSE bude Polsko muset v budoucnu dovážet více elektřiny z Německa, Česka a Slovenska. V současné době může Polsko z těchto zemí dovážet vzhledem k omezením v soustavě pouze 1,5 GW, s výstavbou nových přenosových vedení by však tato hodnota mohla do roku 2025 vzrůst na 4 GW.

Vysoká závislost na dovozu elektrické energie ze zahraničí však může být v nadcházejících letech výrazně rizikovější situací než dnes, jelikož snižování celkového výkonu konvenčních zdrojů plánuje v EU i řada dalších zemí včetně Německa a Česka.

Zdroj: oenergetice.cz ► 11. prosince 2019