Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

GE Hitachi zahajuje licenční proces
svého malého modulárního reaktoru BWRX-300 v USA

Americká společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oficiálně zahájila licenční proces pro svůj BWRX-300 reaktor. Dne 30. prosince 2019 společnost předložila první licenční technickou zprávu pro malý modulární reaktor (SMR) americké Nuclear Regulation Commission (NRC). Společnost očekává, že tato zpráva bude sloužit jako základ pro vypracování předběžné zprávy o analýze bezpečnosti.

Zdroj: GEH

BWRX-300 je SMR o elektrickém výkonu 300 MWe odvozený od designu Economic Simplified Boiling Water Reactor (ESBWR), který v roce 2014 obdržel certifikaci od NRC. GEH uvádí, že díky využitím stávajících certifikací ESBWR se BWRX-300 může stát konkurenceschopným z hlediska nákladů na výrobu elektrické energie.

„První technická zpráva pro udělení licence byla předložena NRC na konci roku 2019. Je to součástí agresivního časového harmonogramu, kterou jsme si stanovili. Jak se zvyšuje celosvětová poptávka po bezemisní energii, vidíme značný zájem o tuto průlomovou technologii SMR. Jsme nadšeni pokračováním v práci na licencování v USA,“ uvedl Jon Ball, výkonný víceprezident jaderných produktů pro GEH.

Společnost se sídlem ve Wilmingtonu v Severní Karolíně dodala, že jako desátý vývojový typ varného reaktoru (BWR) představuje BWRX-300 nejjednodušší, ale nejinovativnější návrh BWR od roku 1955, kdy GE začala vyvíjet jaderné reaktory. V březnu 2019 GEH podala Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC) žádost o provedení revize technologie reaktoru BWRX-300. Přezkum byl zahájen v květnu 2019.

Zdroj: oenergetice.cz ►, 3. 2. 2020
Též (v angličtině): world-nuclear-news.org ► , 31. 1. 2020