Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Cena silové elektřiny se výrazně propadla

Cena silové elektřiny na velkoobchodním trhu se dostala na nejnižší úroveň od června roku 2018. Od začátku roku klesla ze 47 eur za megawatthodinu na dnešních 39, tedy zhruba o 17 procent. Hlavním důvodem je obava z propadu poptávky po elektřině kvůli koronaviru.

Hodnoty z 26.3.2020 ukazuje následující graf.

 „Rozhodujícím efektem je strach z výkonu ekonomiky, což dopadá i na ostatní komodity. U velkoobchodních cen elektřiny se pak dále projevuje i klesající cena emisních povolenek či snižující se náklady na palivo, zejména plyn,“ uvedl pro deník E15 analytik společnosti ENA Jiří Gavor s tím, že díky tomu vzniká prostor pro snížení cen elektřiny pro domácnosti.

Záležet bude na dodavatelích, kteří prodávají elektřinu domácnostem. Podle analytika Vladimír Štěpána z firmy ENAS by dodavatelé s prvním snížením cen mohli přijít ještě do léta. „Příležitost k tomu mají zejména menší a alternativní dodavatelé, kteří elektřinu nakupují flexibilněji než velcí hráči. Otázkou však je, zda se ke snížení cen odhodlají,“ vysvětlil Štěpán.

Velká část domácností je uvázaná dlouhodobější smlouvou a přechod k jinému dodavateli se jim proto nemusí vyplatit. „Pokud ale velkoobchodní ceny vydrží do konce roku, nebo se dokonce sníží, což já předpokládám, dají se na trhu očekávat velké turbulence,“ doplnil Štěpán.

Například ČEZ už měl ke konci loňska prodáno 86 procent dodávek elektřiny, kterou za celý letošní rok vyrobí, a to za průměrnou cenu přibližně 44 eur za megawatthodinu.

Zdroje:
pxe.cz ►
iuhli.cz ►, 25. 3. 2020