Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Elektrárna Dlouhé stráně v 1. čtvrtletí zvýšila produkci meziročně o 40 %

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku v prvním čtvrtletí letošního roku i díky masivním investicím zvyšujícím účinnost zvedla produkci elektřiny meziročně o takřka 40% na více než 207 milionů kWh. „Takový objem elektřiny by dokázal pokrýt roční spotřebu 60.000 českých domácností,“ řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Loni vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně po předchozí modernizaci vyrobila 636,9 milionu kWh elektrické energie. Ve srovnání s rokem 2018, kdy měla elektrárna kvůli opravám delší výpadek, se její produkce zvýšila o 17 procent. Za první čtvrtletí letošního roku tak elektrárna vyrobila už třetinu loňské produkce.

„Dlouhé stráně jsou stále důležitějším prvkem při stabilizaci energetické soustavy České republiky. Pozitivně se nám vracejí investice z uplynulých let, které přispěly ke zvýšení účinnosti elektrárny a prodloužení její životnosti,“ uvedl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku byla v roce 2018 modernizována. Rekonstrukce trvala pět měsíců. Více než dvousetmilionová investice zvýšila bezpečnost provozu elektrárny, která nyní zároveň může vyrobit více elektřiny než dříve.

Letos budou v elektrárně Dlouhé stráně výměněny reverzační odpojovače v podzemí elektrárny a dělníci postaví novou záchytnou přehrážku na konci vzdutí dolní nádrže. „Tyto investice nám dále pomohou ke zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti provozu,“ podotkl Chmelař.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Při jednom přečerpávacím cyklu dokáže elektrárna Dlouhé stráně do energetické sítě dodat až 3,5 milionu kWh.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Zvyšuje se i návštěvnost elektrárny. Loni vzrostla o šest procent na 93 839 lidí, což je druhá nejvyšší hodnota v historii elektrárny. Rekordních více než 97 000 návštěvníků dorazilo na Dlouhé stráně v roce 2017.

Zdroj: oenergetice.cz ► 19. 4. 2020
Poznámka:
Nutno upozornit, že přes všechny nesporné výhody přečerpávacích elektráren, se nejedná o obnovitelné zdroje (viz nutnost čerpadlového provozu).
Ing. Jan Bouška (SPVEZ)