Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

V Uzbekistánu se protrhla přehrada

Na 70 tisíc lidí se muselo v Uzbekistánu urychleně evakuovat z oblasti, kterou zaplavila voda z protržené přehradní nádrže. Podle agentury RIA Novosti o tom v sobotu informovalo uzbecké ministerstvo pro mimořádné události.

Ministerstvo oznámilo, že v důsledku intenzivních dešťů a silného větru se protrhla Sardobská přehrada v Syrdarské oblasti, která leží na jihovýchodě Uzbekistánu u hranic s Kazachstánem. Stalo se to už v pátek kolem šesté hodiny ráno (03:00 SEČ).


Protržená hráz

Úřady v první zprávě tvrdily, že se nikomu nic nestalo. Nyní tisková služba ministerstva pro mimořádné situace sdělila, že hospitalizováno muselo být 56 lidí. Závažnost zranění neupřesnila.

Umístěním myšího kurzoru do obrázku dojde k jeho změně
[1/2] Zaplavené území[2/2] Zaplavené území

Rozsah škody zatím není vyčíslený. Vodní příval nicméně zaplavil několik obcí a poničil silnice a nemalou plochu zemědělské půdy, napsala RIA Novosti. Kolem páté hodiny odpoledne se příval zastavil, voda z nádrže byla odvedena do jezera Arnasaj.

Voda se rozlila i do sousedního Kazachstánu. Postižená je podle agentury Reuters i příhraniční oblast v Kazachstánu. Kazašské úřady uvedly, že v postižené oblasti kolem řeky Syrdarji na území Kazachstánu muselo být evakuováno 5 400 obyvatel čtyř vesnic.

Stavba přehrady začala v roce 2010. Vodní dílo, které pojme 922 milionů metrů krychlových vody, bylo otevřeno o sedm let později v roce 2017. Čína měla na přehradě postavit vodní elektrárnu, která měla být hotova v roce 2022.

Zdroj: novinky.cz ► 1. květen 2020