Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vodáci budou mít možnost přenášet lodě u jezů, schválila Sněmovna

Vlastníci pozemků v okolí jezů budou mít zřejmě povinnost umožnit vodákům přenášet lodě. Poslanci ji dnes při závěrečném schvalování vložili do novely vodního zákona. Sněmovnu o to žádaly vodácké a turistické organizace.

Poslanci při závěrečném hlasování schválili i přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) pozměňovací návrh poslanců ODS Ilony Mauritzové a Jakuba Jandy, který vodákům vychází vstříc.

„Často se na řekách objevují situace, kdy se přijede po veřejné vodní cestě k příčné překážce, kterou nelze nijak překonat, a to ani po břehu. Oplocení díla obvykle zasahuje až do vody a znemožňuje výstup, případně opětovný nástup a ještě je doplněno cedulemi Zákaz vstupu.

Co má ale dělat vůdce plavidla, pokud přijede po veřejné vodní cestě?“ uvedl již dříve předseda Asociace vodní turistiky a sportu Petr Ptáček. Asociace zastupuje na 685 000 osob z organizací Junák - český skaut, Klub českých turistů, Český svaz kanoistů, Svaz vodáků ČR a další. Nyní se většinou přechází přes pozemky okolních majitelů, dokud se nemůže znovu sestoupit k řece.

„Mnohdy se jedná o dramatické a vyhrocené situace a je zaznamenán i případ, kdy po skautském oddílu střílel majitel malé vodní elektrárny ze vzduchovky, když vedoucí s dětmi odmítl tahat lodě 400 metrů neschůdným terénem,“ uvedla již dříve asociace.

Poslanci vyšli vstříc i další výzvě vodáků a v poslaneckém pozměňovacím návrhu schválili, aby měly malé vodní elektrárny na řekách povinnost během dne v sezoně nechávat část průtoku řek pro vodáky.

Novelu vodního zákona, která hlavně zavádí opatření proti suchu, nyní dostane k projednání Senát. Pokud s ní vysloví souhlas, dostane ji k podpisu prezident.


Ilustrační obrázek. ČTK, Ondřej Požár, Martin Přibyl
Zdroj: ceskenoviny.cz ►, 18. 9. 2020