Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vodní elektrárna Slapy prošla dosud největší modernizací

Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová a opět jede na plný výkon. Dělníci dokončili rekonstrukci dalšího soustrojí za 150 milionů korun. Díky tomu se zvýšila účinnost této části elektrárny o čtyři procenta, což přinese nárůst roční produkce o deset milionů kilowatthodiny.

Jak ve středu informoval mluvčí společnost ČEZ Martin Schreier, tato část hydrocentrály prošla vůbec největší modernizací za 65 let provozu.


Turbína je pomalu usazována na místo ve vodní elektrárně Slapy. Foto: ČEZ

Na druhé nejvýkonnější vltavské elektrárně na Slapech vyrábí bezemisní elektřinu tři soustrojí. První bylo zmodernizováno v roce 2011, druhé se opravilo nyní a poslední přijde na řadu začátkem příštího roku.

Elektrárna díky rekonstrukci dodá bezemisní elektřinu dalším 3 000 domácností ve středních Čechách. „V rámci série opatření proti suchu je jednoznačným pozitivem, že nyní dokážeme vyrobit stejné množství elektřiny z nižšího objemu vody,“ uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Soustrojí bylo postupně demontováno k opravám a zčásti nahrazeno efektivnějšími prvky vyrobenými na základě nejnovějších technických poznatků.Letos dělníci postupně usadili na své pozice nejdůležitější části, zejména oběžné kolo, stator a rotor generátoru. Obnovili také vnitřní ochranný nátěr ve více než 50 metrů dlouhém a pět metrů širokém ocelovém tlakovém přivaděči k turbíně.

Elektrárna Slapy loni dodala do sítě 236 milionů kWh, a pokryla tak roční spotřebu 70 000 domácností ve středních Čechách. V provozu je podle potřeb energetického dispečinku, zejména v ranní a večerní odběrové špičce.

Zdroj: aktualne.cz ►, 7. 10. 2020