Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

V Pardubickém kraji roste výkon malých vodních elektráren

V Pardubickém kraji se v předchozích pěti letech zvýšil instalovaný výkon malých vodních elektráren. Vloni oproti roku 2015 vzrostl o 2,4 procenta na 29,7 MW. Výkon ostatních obnovitelných zdrojů v regionu naopak většinou poklesl, zvláště u fotovoltaických elektráren, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle statistiků se minulý rok instalovaný výkon vodních elektráren v kraji meziročně zvýšil zhruba o 0,2 MW. Podílely se na tom čtyři malé vodní elektrárny, Hamry u Hlinska na Chrudimsku s výkonem 55 kW, Sezemice na Pardubicku s 50 kW, Orlice s 55 kW a Visnarov s 19 kW, obě na Orlickoústecku.

Výroba elektřiny z vodních elektráren v roce 2020 v kraji vloni podle předběžných údajů meziročně vzrostla o 42,5 procent a byla nejvyšší za posledních sedm let. Po suchých létech se v roce 2020 zvýšily od června průtoky řek, proto mohly elektrárny více vyrábět. Výroba meziročně rostla od června s maximem na podzim.

Z malých vodních elektráren v Pardubickém kraji vyrobila vloni nejvíce elektřiny elektrárna Práčov patřící společnost ČEZ na přivaděči vody z Chrudimky pod vodním dílem Křižanovice. Do sítě dodala 16,1 GWh.


Strojovna elektrárny Práčov I.

Vodní elektrárna Práčov, ležící v srdci Železných hor, byla jednou z prvních hydrotechnických staveb u nás po skončení 2. světové války. Stavba vodního díla Křižanovice-Práčov na řece Chrudimce byla zahájena v roce 1947, dokončena byla po pěti letech a uvedena do provozu v roce 1953. V rámci modernizace byla v roce 2001 instalována nová vertikální Francisova turbína s instalovaným výkonem 9 750 kW. Voda se do elektrárny přivádí z Křižanovické přehrady na řece Chrudimce podzemním přivaděčem, Vodní elektrárna Práčov je provozována ve špičkovém režimu.

Ve srovnání s vodními elektrárnami se instalovaný výkon ostatních obnovitelných zdrojů v regionu snižuje, výjimkou je výroba elektřiny v bioplynových stanicích. Výkon fotovoltaických elektráren klesl mezi lety 2015 a 2020 o 1,2 procenta, větrných o 0,5 procenta. Instalovaný výkon plynových a spalovacích elektráren se zvýšil v tomto období o 5,5 procenta, především zásluhou budování bioplynových stanic, případně kogeneračních jednotek kombinujících výrobu elektřiny a tepla.