Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Spotřeba elektřiny v Česku v prvním kvartále meziročně stoupla

Spotřeba elektřiny v Česku roste i přes pokračující pandemii koronaviru. Za první letošní čtvrtletí se meziročně zvýšila o 4 procenta. Rostla ve všech třech prvních měsících letošního roku, nejvíce v březnu, a to o více než 7 procent. Loňský březen byl prvním měsícem, který ovlivnila celostátní pandemická opatření.

Čísla vyplývají ze statistik ČEZ Distribuce. Distribuční území Skupiny ČEZ pokrývá zhruba 5/8 území České republiky, tudíž jsou tato data dobrým indikátorem vývoje spotřeby v celé ČR.

  • Spotřeba elektřiny v ČR v 1Q přidala meziročně 4 %
  • Po teplotním očištění rostla o 1 %
  • V březnu se zvedla o více než 7 %

„V loňském roce spotřeba v Česku mírně klesla, od začátku letošního roku už ale opět roste. Zvýšila se meziročně v lednu, v únoru i v březnu. Vyšší je samozřejmě spotřeba domácností, protože lidé dnes ve velké míře pracují z domova. Potěšující ale je, že vidíme jen mírně nižší meziroční spotřebu u podniků, což naznačuje, že se ekonomická aktivita vrací k normálu,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

1Q (meziročně)

Domácnosti Velkoodběratelé Maloodběr Celkem
+15,9 % -1,6 % +0 % +4,2 %

Růst spotřeby byl na začátku roku ovlivněn také letošní silnější zimou, ale spotřeba byla vyšší i po teplotním očištění, konkrétně o 1 procento.

„Vůbec nejvíc se zvedla spotřeba v Česku v březnu, což je logické. Loni právě tento měsíc odstartovala protipandemická opatření a začala se zavírat ekonomika. Teď je vidět změna - meziročně se na našem distribučním území v tomto měsíci zvýšila spotřeba o více než 7 procent,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Březen (meziročně)

Domácnosti Velkoodběratelé Maloodběr Celkem
+13,3 % +5,2 % +1,6 % +7,3 %
Zdroj: cez.cz ►, Soňa Holingerová , mluvčí Skupiny ČEZ, 29.04.2021