Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

První turbína pro větrnou farmu Hornsea Two na moři byla nainstalována

Společnost Ørsted, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie, dnes oslavila významný stavební milník - na místě byla nainstalována první turbína pro větrnou farmu Hornsea Two na moři.

Tato sesterská farma, která se nachází 89 km od pobřeží a sousedí se současnou největší větrnou farmou na světě Hornsea One, převezme po dokončení v roce 2022 uznávaný primát.

První náklad turbín opustil přístav Hull na začátku tohoto týdne prostřednictvím instalační lodi Sea Challenger, kterou vlastní společnost DEME Offshore. Je vybavena komponenty pro čtyři turbíny, včetně nových 81 metrů dlouhých lopatek, které byly vyrobeny v továrně na lopatky společnosti Siemens Gamesa Renewable Energy v Hullu.

Patrick Harnett, hlavní ředitel programu Hornsea Two ve společnosti Ørsted, uvedl:

„Turbína Hornsea Two je v současné době v provozu. Jsem neuvěřitelně hrdý na to, jak naše týmy v tomto obtížném období spolupracovaly, aby zajistily, že naše záměry na instalaci mohly proběhnout podle plánu.“

"Hornsea Two bude největší větrnou farmou na světě a již nyní připravuje půdu pro budoucí projekty obnovitelné energie, které budou mít významný dopad na naši misi dosáhnout čisté nuly."

Větrný park s výkonem 1,4 GW u pobřeží Spojeného království má být zprovozněn v roce 2022.

Hornsea 2 se bude skládat z celkem 165 turbín od společnosti Siemens Gamesa s výkonem 8 MW. Turbíny budou umístěny ve výšce 200 metrů nad hladinou moře, přičemž jejich průměr dosahuje 167 metrů. Samotné lopatky, vyrobené v přístavním městě Hull, jsou pak 81 metrů dlouhé.

Poté, co se v loňském roce v rámci úspěšné náborové kampaně ucházelo o pozice techniků větrných turbín více než 1 200 lidí, se lokalita připravuje také na jejich ubytování, které bude mít podobu nového servisního provozního plavidla (SOV).

Očekává se, že loď Wind of Hope, která byla postavena v Turecku na zakázku majitele plavidla Louis Dreyfus Armateurs, dorazí do přístavu v Grimsby během následujících měsíců.

Zdroj: orsted.co.uk ►, 28. 5. 2021