Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Současný vývoj cen silové elektrické energie na energetické burze Praha

Ceny elektřiny (silové) se držely dokonce roku 2020 kolem 50 €/MWh, zlom nastal v lednu 2021 a celé první čtvrtletí ceny prudce rostou až do současnosti, kdy ke konci června dosáhly úrovně až 68,26 €/MWh. To se nakonec projeví i v cenách elektřiny pro spotřebitele.


Data online - Futures

Kurz ČNB: 1€ = 25,45 Kč

Uvedené ceny jsou pouze orientační, jsou uvedeny v €/MWh a jsou vypočteny jako střed nejlepší ceny na nákup/prodej zobrazovaných produktů (base load).

Jsou tedy pouze indikativní, vycházejí z velkoobchodních cen a jsou stanovovány PXE na základě vlastní metodiky pro jednotlivé distribuční sazby. Nejedná se o součást kurzovního lístku PXE.

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE, a.s. (PXE), je specialistou na energetické trhy střední a východní Evropy a jakožto součást skupiny EEX Group rozvíjí produkty a služby pro český, slovenský, polský, maďarský a rumunský trh.

PXE byla založena 8. ledna 2007 (pod názvem Energetická burza Praha) a od té doby na trhu s elektrickou energií nabízela anonymní obchodování se standardizovanými produkty se zajištěním vypořádání.

PXE dále nabízí službu pro koncové odběratele, zejména pro firmy, obce, státní správu a obecně pro všechny větší spotřebitele. Ti získávají možnost nalezení nejvhodnějšího dodavatele elektrické energie a zemního plynu prostřednictvím elektronických aukcí za nejlepší možnou cenu, a to za zcela transparentních podmínek.

Zdroj: pxe.cz ►
Poznámka:
Vzrůst cen elektřiny v současné době ukazuje i pro budoucnost na skutečnost, že elektrická energie bude v EU nedostatkovou a drahou komoditou i vzhledem k vývoji v sousedních zemích.

Ing. Jen Bouška (SPVEZ)