Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Otevření malé vodní elektrárny v japonské prefektuře Tojama

Malá vodní elektrárna s českou technologií byla v japonské prefektuře Tojama slavnostně spuštěna dne 22. června 2021 za přítomnosti zástupce Velvyslanectví ČR v Tokiu obchodního diplomata pana Ondřeje Svobody. Jedná se v Japonsku již o 24. malou vodní elektrárnu s českou turbínou od firem CINK a MAVEL spolupracujících s lokálním zástupcem firmou Japan Small Hydropower.

V dalších letech se plánuje zprovoznění několika dalších takových elektráren.

Nejnovější malá vodní elektrárna Anomatadani se nachází v okresu Šimonjikawa v horách na hranici prefektur Tojama a Njigata. Je poháněna Peltonovou turbínou o největším výkonu 960 kW od české firmy MAVEL. Hlavním zadavatelem projektu byla Mizonokuni Electric Power Corporation.

Slavnostní zahájení jejího provozu se uskutečnilo za přítomnosti starosty, zadavatelů projektu a dodavatele české turbíny. Jeho stěžejní součástí byl tradiční šintoistický rituál s projevy hlavních účastníků, včetně zástupce ambasády pana Svobody. Ten ve svém projevu vyzdvihl zejména dlouhou průmyslovou tradici České republiky a také stoupající význam obnovitelných a bezpečných zdrojů elektrické energie v Japonsku i v Evropě, mezi něž vodní elektrárny bezesporu patří.

Vodní elektrárny jsou v Japonsku aktuálně jedním z nejvýznamnějších obnovitelných zdrojů elektrické energie s potenciálem dalšího růstu vzhledem ke vhodným přírodním podmínkám, o čemž svědčí i plán pro tento rok zprovoznit několik dalších malých vodních elektráren s českými turbínami.

Zdroj: kurzy.cz ►, 24. 6. 2021