Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Elektřina bude ještě dražší.
Norům dochází voda v „baterii Evropy“

Evropské státy čelí energetické krizi, která se nevyhnula ani Skandinávii. Ceny energií vyskočily v září meziročně na pětinásobek. Největším problémem jsou nenaplněné kapacity vodních nádrží, které poznamenají i export.

Energetickým problémům se nevyhnou ani severské země. Tamní zásoby vody jsou letos výrazně nižší a omezují tak nejdůležitější zdroj elektřiny v regionu. Skandinávie zároveň řeší strmý růst cen energií, které vyšplhaly až na pětinásobek v porovnání s loňským rokem, informovala o tom agentura Bloomberg.

Například Švédsko se teď spoléhá především na 52 let starou elektrárnu na fosilní paliva. Švédská energetická společnost Vattenfall se zase snaží přesvědčit průmyslové uživatele, aby před zimou co nejvíce šetřili energiemi.

„S novými kabely, které přivádí energie do Německa či Velké Británie, vstupují do severského systému velké cenové rozdíly, které už Evropa zaznamenala,“ uvedl pro Bloomberg Mats Persson, vedoucí obchodu finské energetické společnosti Fortum Oyj.

Podle něj způsobují nízké hladiny severských vodních nádrží a nedostatek zemního plynu v Evropě energetickou bouři. Situaci podle něj nepřispívají ani zvyšující se ceny uhlí.

Nádrže jsou naplněné jen z půlky

Hladiny vody v norských přehradách jsou v tomto ročním období nejnižší za více než deset let. I když v posledních dnech pršelo, palčivá situace na jihozápadě Norska způsobila, že provozovatel sítě Statnett SF vydal v pondělí varování obchodníkům s tím, že bilance energie je na druhém stupni.

Pokud by došlo až k pátému stupni, znamenalo by to, že se energie budou muset „přidělovat“. Jihozápad Norska navíc disponuje největší kapacitou vodních nádrží v zemi a je propojen s Německem, Dánskem a Británií.

Úroveň naplnění nádrží byla v týdnu od 20. září nejnižší od roku 2006, pohybovala se kolem 52 procent celkové kapacity. Situace tak vyvolává obavy jen několik týdnů před kritickým zlomem, kdy hladiny nádrží začnou kvůli chladnějšímu počasí a zvýšené produkci energií klesat.

„Normálně se nádrže v tomto ročním období naplní, ale v srpnu i v září jsme měli teplotní rekordy a velmi málo srážek,“ řekl pro Bloomberg Anders Gaudestad, výkonný viceprezident pro řízení spotřeby v norské společnosti Agder Energi.

Švédsku hrozí růst inflace

Údaje o dostupnosti vody jsou pro energetický trh stejně důležité jako souhrnný počet evropských úrovní skladování plynu, které jsou v současnosti pod drobnohledem expertů na energetiku, obchodníků a ekonomů. Nejvíce zasaženými zeměmi z pohledu energetiky jsou momentálně podle agentury Bloomberg Irsko a Velká Británie.

Situace ve Skandinávii se tak negativně projeví i na zbytku Evropy, přičemž Británie bude zasažena asi nejvíce.

„Severské země totiž nemají dostatek vody, a proto zřejmě nebudou schopné energii exportovat,“ doplnil pro Bloomberg Sigbjorn Seland, hlavní analytik průmyslového poradce StormGeo Nena AS. To je především velká rána pro Británii, která požárem na vedení elektřiny z Francie přišla o jednu z klíčových energetických tepen.

„Myšlenka, že budeme zelenou baterií pro Evropu, se letos v zimě rozplyne,“ řekl Andre Gustavsson, analytik švédské společnosti Skelleftea Kraft AB. Nejhorším scénářem by podle něj bylo, že rostoucí ceny zasáhnou hospodářský růst zemí, jakmile společnosti začnou omezovat vývoz.

„Na výkyvy cen si budeme muset zvyknout, protože jaderné, uhelné a plynové elektrárny budou vyřazeny z provozu,“ řekl pro Bloomberg Mats Gustavsson, viceprezident pro energetiku švédské těžařské společnosti Boliden AB. Společnost právě podepsala novou dlouhodobou energetickou smlouvu na hutě v Norsku.

Ceny energií tak na severu ještě chvíli porostou a s nimi zřejmě i inflace. Ta by mohla v příštích měsících ve Švédsku překonat tříprocentní hranici, což je úroveň naposledy zaznamenaná v roce 2008.

Zdroj: seznamzpravy.cz ►,  Barbora Kučerová, 4. 10. 2021
Poznámka:

Každý týden připravuje NVE přehled o stavu vody v jednotlivých norských nádržích. Souhrnné údaje za jednotlivé oblasti spotového trhu a za celou zemi jsou obvykle zveřejňovány ve středu odpoledne. Dostupná historie této datové řady sahá až do roku 1993. Pokud jde o jednotlivé oblasti spotového trhu, jsou statistiky k dispozici v časovém rámci daného rozdělení oblasti. Hladiny vody se v průběhu roku mění, nejvyšší jsou na konci podzimu a nejnižší v dubnu/květnu. Pokud by byly všechny nádrže naplněny na 100 %, odpovídalo by to 82 TWh.

Obecná energetická situace

z norského serveru statnett.no ►

(27.09.2021)

V letošním roce byl zatím přítok do mnoha vodních nádrží v jižním Norsku výrazně nižší než obvykle. Vestland a Rogaland patří mezi nejvíce postižené oblasti a množství vody v mnoha nádržích v těchto oblastech je nyní na nejnižší úrovni za posledních 20 let. Současně se v zemích napojených na jižní Norsko v posledních měsících zvýšily ceny elektřiny, což znamenalo, že vývoz byl zachován i přes nízký přítok. Čisté vývozy v letošním roce jsou zatím v porovnání s posledními lety normální.

Díky rozvoji sítí mezi jednotlivými nabídkovými zónami a uvnitř nich a díky zvýšené přenosové kapacitě mezi Norskem a zahraničím je norská energetická soustava dobře vybavena na zvládání období s malým přítokem do norské hydroenergetické soustavy. Výrazné snížení přítoku v místních/regionálních oblastech s omezenou přenosovou kapacitou a/nebo příliš rychlou výrobou z důležitých nádrží může vést k náročné/nevyhovující provozní situaci v těchto oblastech.

[1/2] Hydrologická data (rok 2021 - modrá linie) dokládající významný pokles stavu vody v tamních nádržích proti dlohodobému normálu.
Umístěním myšího kurzoru do obrázku se zobrazí další
[2/2] Obecná energetická situace. Statnett nyní hlásí napjatou situaci v nabídkových zónách NO2 a NO5 se žlutým stupněm. Děje se tak na základě nízkého přítoku a negativního vývoje nádrží, ke kterému v těchto zónách došlo.
Umístěním myšího kurzoru mimo obrázek se zobrazí původní

V mnoha zdejších nádržích a v příhraničních oblastech je nyní na toto roční období velmi nízký stav vody. To vedlo k tomu, že některé místní/regionální oblasti uvnitř těchto nabídkových zón a na jejich hranicích mají menší flexibilitu, pokud jde o řešení přetrvávajících nízkých úrovní přítoku nebo dlouhodobých chyb. Pro bezpečnost dodávek v zimním období je důležité, aby byla k dispozici dobrá přenosová kapacita v rámci Norska a mezi Norskem a ostatními zeměmi.