Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

10 GW: Díky obří solární farmě a nejdelšímu podmořskému kabelu bude z Maroka do Velké Británie proudit čistá energie

Britská společnost Xlinks plánuje v marocké poušti vybudovat komplex solárních a větrných elektráren, včetně akumulace v obřích bateriových úložiších. Cílem projektu je vyrábět 10,5 GW zelené elektřiny, která bude do Velké Británie přiváděna pomocí nejdelšího podmořského kabelu o délce až 3 800 km.

Ambiciózní projekt

Nový projekt společnosti Xlinks má mít celkovou instalovanou kapacitu ve fotovoltaických elektrárnách až 7 GW, dále až 3 GW ve větrných elektrárnách. Součástí projektu má být také bateriové úložiště o výkonu a kapacitě ve výši 5 GW/20 GWh, které pomůže vytvořit téměř nepřetržitý zdroj flexibilní a předvídatelné obnovitelné energie.

Energii hodlá britský startup Xlinks dodávat z Maroka do Anglie pomocí položení nového podmořského kabelu, který bude dlouhý bezmála čtyři tisíce kilometrů. Tím bude proudit obnovitelná solární energie získaná přímo z Maroka.


Ekonomická návratnost projekt

Podle startupu Xlinks se má zahájit výstavba prvního podmořského kabelu v roce 2027. Druhý kabel bude položen v roce 2029. Náklady na celý megaprojekt odhaduje firma na 25 miliard dolarů. Během realizace projektu bude vytvořeno téměř 10 000 pracovních míst, z nichž 2 000 budou trvalá.

Celý projekt by měl pokrýt až osm procent veškerých britských energetických potřeb, a to při ceně 48 liber (tedy zhruba 1 400 korun) za jednu megawatthodinu. Aktuální ceny se ve Velké Británii přitom pohybují podle oficiálních zdrojů až kolem 83 liber, tedy bezmála 2 500 korun.

„Maroko těží z ideálních klimatických podmínek pro solární a větrnou energii, což je pro rozvoj takovýchto projektů samozřejmě potřebné. Zároveň ale také disponuje třetím nejvyšším indexem GHI v Severní Africe. Navíc, jsou tu krátké zimy, které i tak nabízí více než deset hodin slunečního svitu,“ zdůrazňuje Morrish.

GHI je zkratka ze spojení Global Horizontal Irradiance a označuje množství slunečních paprsků dopadajících na zemský povrch. Jelikož je toto číslo pro Maroko dvakrát vyšší než pro Velkou Británii, znamená to, že Maroko je pro solární energii podstatně výhodnější. V průběhu roku se tam podaří vyrobit alespoň dvakrát tolik solární energie, v letních měsících to ale může být až pětkrát. V noci a ve chvílích, kdy zrovna svítit nebude, přeberou velení větrné elektrárny a díky nim bude země zásobena energií neustále.

Zdroj: solarninovinky.cz ►, 8. 10. 2021