Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Zima se blíží a plyn je drahý, americké elektrárny se proto vrací k uhlí

Objem spalovaného uhlí v USA vzroste za letošek meziročně o 22 procent, odhaduje tamní Úřad pro energetické informace. Dochází tak ke zvrácení šest let trvajícího trendu, kdy se energetické společnosti snažily uhlí zbavovat. Nyní jsou v úzkých kvůli skokovému růstu cen zemního plynu, který sužuje i Evropu.

Pro Spojené státy americké bylo uhlí dlouhou dobu hlavním zdrojem energie, od roku 2014 však jeho spotřeba soustavně klesala, a to nejen kvůli klimatickým cílům, ale také kvůli velmi levnému zemnímu plynu, který uhlí nahrazoval.

Nyní se trend obrátil, informuje CNN. Cena zemního plynu v USA za dvanáct měsíců narostla o 180 procent. Tedy ne tak dramaticky jako v Evropě, i přesto jde o skokový posun. Ceny uhlí jsou naproti tomu stabilní. Energetické společnosti se proto k nejvíce znečišťujícímu zdroji energie vracejí.

Produkce americké energie v USA podle zdroje:


Objem spalovaného uhlí představuje černá křivka. Zemní plyn má v grafu světle béžovou barvu (EIA ►)

Spolu s dražším zemním plynem je důvodem tohoto kroku i vidina přicházející zimy. V minulých letech se některé oblasti Spojených států potýkaly se silnými mrazy, například v únoru tohoto roku zasáhla Texas zimní bouře, která zanechala mnoho domácností bez proudu. Pokud bude letošní zima podobně tvrdá, budou se muset energetické společnosti dostatečně předzásobit, aby dokázaly vykrýt poptávku a předejít tak možným dalším výpadkům.

Americký Úřad pro energetické informace nepředpokládá, že by vzestup spotřeby uhlí v USA pokračoval. Podle úředníků má v roce 2022 objem elektřiny vyrobené z uhlí klesnout o 5 procent.

Očekává se, že se v příštím roce ceny zemního plynu uklidní. Navíc kvůli klimatickým cílům má již výroba energie z uhlí své meze. Americké energetické společnosti od roku 2010 odstavily téměř třetinu své výrobní kapacity v uhelných elektrárnách. Zařadit zpátečku by šlo jen těžko.

Zdroj: idnes.cz ►, 23. října 2021

Výtah z článku Ing. Jan Bouška (SPVEZ)