Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

‚Další jaderný úkol splněn‘. Stát obdržel bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech, uvedl v sobotu na twitteru ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO). Dotazníky se budou nyní vyhodnocovat, stát následně udělí souhlas se zahájením tendru.

Další jaderný úkol splněn. Bezpečnostní posouzení tří uchazečů na Dukovany II jde podle plánu, všechny dotazníky dorazily, poslední včera. Začíná probíhat jejich vyhodnocení, poté už jen souhlas státu se zahájením tendru. Dukovany připraveny, následovat musí Temelín.

Bezpečnostní posouzení měly zaslat francouzská EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP, čas měly do konce listopadu. Cílem bezpečnostního posouzení je zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů.

Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další.

Bezpečnostní posouzení zahájil ČEZ v červnu. Podle předpokladů bezpečnostní dotazník tehdy neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší. Zcela nekonkurenceschopná je jaderná energetika podle ekologických organizací.

Spuštění tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nebude nová vláda odkládat. Radiožurnálu to řekl designovaný premiér Petr Fiala z ODS. Vláda zřejmě přizve do tendru společnosti z Francie, USA a Jižní Koreje.

„Je proto naprosto nutné se dostat rychle k vypsání tendru a začít dělat přípravné práce na to, abychom v roce 2029 mohli stavět, protože jinak to dopadne opravdu špatně,“ popsal Petr Fiala pro Radiožurnál.

Designovaný premiér dodal, že končící vláda nedostatečně připravila evropskou notifikaci modelu financování nového bloku. Budování jádra je podle něho pro Česko zásadní.

Zpravodajské služby a ministerstvo vnitra v současnosti vyhodnocují takzvané bezpečnostní dotazníky, které vypracovali tři uchazeči o tendru – a to francouzská EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Čas měly do konce listopadu.

Podle končícího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka z hnutí ANO by tento proces měl trvat maximálně několik týdnů. Poté – zřejmě už nová vláda – dá souhlas se zahájením tendru. Fiala uvedl, že s tím jeho kabinet nebude otálet.

Umístěním myšího kurzoru do obrázku dojde k jeho změně
[1/2] Stávající Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ
[2/2] Vizualizace dvou nových bloků vedle stávající Jaderné elektrárny Dukovany. Foto: ČEZ
Zdroje:
irozhlas.cz ►, 27. 11. 2021
irozhlas.cz ►, 8. 12. 2021