Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Evropská komise má představit začátkem příštího roku taxonomii

Evropská komise plánuje v příštím roce předložit dlouho očekávaný návrh taxonomie, která má označit investice do plynových a jaderných elektráren jako investice šetrné ke klimatu podle pravidel EU, nebo nikoli.

Mezi členskými státy na toto téma dosud nepanuje shoda. Komise již dlouhou dobu zvažuje, zda označit investice do jádra a plynu jakožto investice slučitelné se zelenou taxonomií EU. Ta má definovat aktivity šetrné k životnímu prostředí a sloužit víceméně jako „návod“ pro investory, kteří mají zájem investovat do udržitelných projektů. První část pravidel již byla představena v první polovině letošního roku.

Samotné označení je proto velice důležité, a to vzhledem k financování projektů, kdy investoři a banky začínají stále více dbát na zásady ESG (Environmental, Social and Governance). V případě negativního stanoviska by mohlo dojít ke zvýšení finančních nákladů těchto projektů, nikoli ovšem k zákazu samotné technologie.

„S největší pravděpodobností budeme mít zítra na kolegiu diskusi, která povede… ke schválení v příštím roce,“ uvedl komisař EU pro životní prostředí, Virginijus Sinkevičius, na pondělní tiskové konferenci.

Než Komise svůj návrh pravidel zveřejní, musí jej sdílet s členskými státy a její odbornou skupinou složenou z řad odborníků z oblasti financí, průmyslu a občanské společnosti. Předpokládá se, že konzultace začnou/začaly ještě před koncem letošního roku.

„Proces, co se týče návrhu taxonomie, zahájíme před koncem roku,“ uvedl mluvčí Komise po pondělním briefingu.

V Bruselu nedávno putoval dokument, u kterého se předpokládá, že je z dílny Komise. Dokument udává podmínky, aby se investice do plynových zdrojů mohly považovat za udržitelné. U jádra pak pouze konstatuje, že se jedná o udržitelné investice, což by ovšem bylo trnem v oku zejména Rakousku. To hrozilo žalobou Komisi v případě, kdy budou investice do jádra zařazeny v zelené taxonomii EU.

Komisi tak, vzhledem k velmi rozdílným postojům mezi členskými státy, čeká nelehký úkol. Jakmile bude návrh zveřejněn, tak jej v případě většiny mohou členské státy nebo Evropský parlament zablokovat, nicméně návrh nebude možno změnit, jak uvádí server Euractiv.

Zdroj: oenergetice.cz ►, Daniel Grecman 27. 12. 2021