Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Co je RSS kanál?

RSS (Really Simple Syndication) je formát pro čtení zpráv a článků z různých zpravodajských i jiných serverů, které se snaží svým čtenářům zprostředkovat informace. Principem RSS kanálů je čtení pouze aktuálních článků, bez nutnosti navštěvovat hlavní a ostatní stránky serverů. Seznam článků se zobrazí přímo ve čtečce RSS a poté má čtenář právo volby, zda načte konkrétní článek se serveru nebo zda článek číst nechce.

Technologie RSS nabízí:

  • Možnost bleskového a nepřehlédnutelného publikování aktuálních zpráv a informací na Internetu nebo v interních počítačových sítích.
  • Optimální nástroj pro interní i externí komunikace, PR a marketing.
  • Mimořádně účinný způsob pro pravidelné i příležitostné oslovování co nejširšího okruhu čtenářů.
  • Další zhodnocení nákladů nutných na přípravu a výrobu tištěných nebo na Webu zobrazovaných informací.

Jak číst RSS

Zdroje ve formátu RSS je možné číst hlavními dvěma způsoby. První způsobem jsou tzv. webové (internetové) čtečky RSS a druhým způsobem je použití specializovaného programu (tzv. softwarové čtečky RSS).

Odkaz na zdroj najdete na stránce obvykle pod názvem RSS, nebo za starší ikonou , či nově zavedenou (podle prohlížeče FireFox) .

Webové čtečky RSS

Webové čtečky RSS jsou specializované webové stránky nebo servery, pomocích kterých můžete pročítat články a zprávy z různých RSS zdrojů, které jsou tříděny podle typu zpráv nebo serveru. Většina webových čteček RSS nabízí již personifikaci. Pomocí personifikace vyberete pouze ty zdroje nebo obory zpráv, které jsou pro Vás atraktivní.

Webové čtečky jsou například zde >>>

Čtečky integrované do webových prohlížečů

V prohlížečích Firefox, Opera, Maxthon, Chrome, MS Internet Explorer i mnohých dalších poznají automaticky přítomnost RSS kanálů a uživatele na ně upozorní (když je to naprogramováno v kódu stránky). V takových případech se vám zobrazí zpravidla ikonka ve stavovém řádku prohlížeče. Kliknutím na ni se vloží adresa RSS kanálu do čtečky a kanál je tím připraven k využívání. Čtečka si totiž sama stáhne název kanálu a otevře jej a umožní definovat třeba interval pro kontrolu příslušného zdroje.

Softwarové čtečky RSS

Softwarové čtečky RSS jsou specializované programy, které umí načíst zdroje z vlastního katalogu nebo z jednotlivých zdrojů (zadáním adresy RSS). Softwarové programy, které čtou RSS formáty, mají vlastní prohlížeč internetových stránek, nebo využívají výchozí prohlížeče www stránek (MS Internet Explorer, Opera, Firefox, ...). Mnohdy jsou doplněny též lištou s „tekoucími“ informacemi - titulky zpráv, která je umístěna na okraji obrazovky.

RSS čtečku si můžete vybrat a stáhnout například zde >>>

Článků o tomto fenoménu je na Internetu mnoho, například zde >>>