Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Nové tarify nebudou znamenat náhlou změnu cen elektřiny pro spotřebitele

Nové tarify elektřiny, které začnou platit od roku 2019, nebudou představovat náhlou změnu koncových cen pro spotřebitele. ERÚ spustí na začátku příštího roku analýzu, která má vést ke stanovení nových tarifů. V březnu chce oslovit poslance s představou o nových cenících. V Otázkách Václava Moravce to řekl člen rady ERÚ Vladimír Vlk.

Nový systém by měl během tří let více zohlednit v ceně kapacitu jističe; v současném systému se platí podle odebrané elektřiny. Zatím není jasné, zda například tisíce chalupářů budou muset měnit jističe, aby platili méně.

„Musíme chránit spotřebitele. Nemůžeme dopustit to, aby tam byla náhlá změna, která bude mít negativní dopad vůči cenám pro obyvatele,“ řekl Vlk.

ERÚ se chce více otevřít diskusi. Výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák ocenil, že se přístup státních orgánů změnil.

„To, že budou (ERÚ) diskutovat s politiky a budou jednotlivé fáze přípravy nových tarifů vysvětlovat veřejnosti, tak to je velmi kvantitativní a kvalitativní změna fungování státních úřadů,“ uvedl.

„Dnes některé domácnosti mají zbytečně velké jističe a těmi si rezervují kapacitu (v síti). Distributoři mají s tím starosti, protože nevědí, jaká bude skutečná reálná spotřeba,“ dodal Vlk.

České domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu a zřejmě i za plyn. Energetický regulační úřad (ERÚ) v pátek oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro příští rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekává ERÚ pro příští rok stagnaci konečných cen nebo jejich mírný růst v rozmezí dvou až tří procent. Podle odhadů úřadu i dřívějších vyjádření analytiků vzrostou domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok.

Úřad uvedl, že regulované ceny u plynu průměrně vzrostou v příštím roce o 2,8 procenta, dopad na výsledné ceny je ale v důsledku nižšího podílu regulované složky menší než u elektřiny.

Regulovaná složka tvoří víc než polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Jsou v ní zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Druhou část konečných cen určují dodavatelé. Kvůli meziročnímu růstu velkoobchodních cen očekávají analytici růst i této složky, zejména u elektřiny. Dopad na ceny už dříve připustili i někteří prodejci.

Zdroje 2017-11-27:
oenergetice.cz
ČTK