Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Při opravě generátoru PVE Dlouhé stráně
technici vyjmuli 400 tunový rotor

S více než 400 tun těžkým rotorem museli opatrně manipulovat technici při opravě generátoru jed­né z mohutných turbín vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Čtyř­měsíční oprava generátoru, která stála 14 milionů korun, už skončila a elektrárna od závěru mi­nu­lé­ho týdne opět funguje na plný výkon. ČTK to 27. listopadu řekl ředitel přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně Vítězslav Chmelař.

Opravu generátoru provedla plzeňská společnost 1. SERVIS-ENERGO. Její technici pracovali hlavně ve stro­jov­ně generátorů, což je největší podzemní prostor přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně o rozměrech 87,5 m x 25,5 m x 50 m.

Náročné bylo podle Chmelaře především vytažení rotoru generátoru ze statoru pomocí spřahovací traverzy a dvou mostových jeřábů, z nichž každý má nosnost 250 tun. Demontovaný rotor generátoru totiž váží přes 400 tun.

„Spřahovací traverzu mostových jeřábů jsme přitom použili po 21 letech, tedy poprvé od zahájení provozu elektrárny. Stejně náročné bylo usazení opraveného rotoru generátoru zpět. Šlo o brilantní kou­sek, na kterém se podíleli nejzkušenější zaměstnanci elektrárny a špičkoví pracovníci z dodavatelských firem,“ podotkl Chmelař.

Specialisté po vytažení rotoru provedli například novou izolaci jeho vinutí či opravili popraskanou měď na amortizéru, čímž zajistili jeho bezpečný a spolehlivý provoz.

„Zkušební provoz prokázal, že oprava dopadla dobře. Několik dní jsme provozovali soustrojí ve všech pro­voz­ních režimech a v současné době již jedeme dle požadavku dispečinku,“ dodal Chmelař.


ilustrační obrázek

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v závěru října obnovila provoz po je­de­nácti­den­ní pauze způ­so­be­né havárií autojeřábu, který se v pátek 13. října převrátil na dolní ná­dr­ži elektrárny.

Převrácený jeřáb bránil opětovnému spu­ště­ní elektrárny a nakonec byl sesunut z vy­so­kého betonového objektu na dno dolní nádrže. Okolnosti nehody jeřábu, při které zahynul jeho šestapadesátiletý řidič, vy­še­třu­je policie.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola nedávná havárie autojeřábu provoz přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně už neomezuje.

„Autojeřáb hasiči řízeně sesunuli do nádrže, následně se opravila koruna sdruženého objektu, kde k havárii došlo, a nepřetržitě se kontroluje čistota vody. Po dohodě expertů zůstane jeřáb pod vodou, než se zvolí optimální řešení pro jeho vyzvednutí ze dna dolní nádrže,“ uvedl.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické za­ří­ze­ní navíc pomáhá přitáhnout turisty do re­gi­onu, který je na turistickém ruchu značně zá­vis­lý.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrov­ské akumulátory. V energetické soustavě ma­jí funkci jak při vy­uži­tí přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího ne­do­stat­ku, kdy pře­čer­pávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují ener­ge­tic­kou sou­sta­vu.


Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně


Nejvyšší patro podzemní kaverny s turbínami; ze soustrojí jsou vidět jen horní části s rozběhovými motory
  • Umístění Dlouhé stráně - dolní nádrž;
  • Dokončení 1996;
  • Vlastník ČEZ.

Vodní elektrárna

  • Turbína 2x Francisova;
  • Spád 510,7 m;
    • Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m a má pro­voz­ní objem 2 580 000 m³ (celkový objem 2 719 750 m³) a zabírá plochu 15,4 ha, s největší hloub­kou 26 m;
    • Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7 m a má celkový objem 3 405 000 m³ a plochu 16,3 ha.

Elektrická energie

  • Celkový výkon 2x325 MW.